Blízkovýchodní konflikt si vyžádal další oběti

Izrael by se měl začít stahovat z palestinských měst na západním břehu Jordánu. Po jednání s britským premiérem Tonym Blairem to řekl americký prezident George Bush. Izrael této výzvy nehodlá bezprostředně uposlechnout. Vysoce postavený izraelský činitel řekl, že Izrael stáhne své jednotky z obsazených palestinských měst, jakmile dokončí svou práci. Izraelské jednotky podporované tanky pronikly do dalších dvou palestinských lokalit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci v Betlémě | Foto: ČTK/EPA

K oblastem, obsazeným během více než týdenní izraelské operace proti teroristickým strukturám, tak přibyla Kabátije u Džanínu a Jata u Hebronu. Zahynulo dalších pět Palestinců a dva Izraelci. Rozsáhlá akce zaměřená na likvidaci teroristických struktur trvá už devátý den.

Izrael postupně obsadil šest velkých měst na palestinských územích, v Ramalláhu stále blokuje šéfa autonomie Jásira Arafata. Palestinci s ním prý zcela ztratili kontakt. Jeho kancelář v Ramalláhu je bez elektřiny a přerušena je i podle představitelů palestinských bezpečnostních služeb dodávka potravin.

Prudce zhoršenou situaci se má pokusit napravit americký ministr zahraničí Colin Powell, který do oblasti odlétá zítra.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: Blízkovýchodní konflikt

Izraelský premiér Ariel Šaron odmítl výzvu OSN a prezidenta George Bushe, aby ukončil vojenskou operaci na Západním břehu. Poprvé od začátku izraelské ofenzívy mohl palestinský předák Jásir Arafat přijmout ve svém sídle obleženém tanky mezinárodní misi. Jednal s americkým zmocněncem Anthonym Zinnim. Arafat se prý dohodl s americkým vyslancem Zinnim na dalších schůzkách.

Palestinský předák doufá, že se příští týden setká s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem. Bush ho na Blízký východ posílá, aby se pokusil smířit znesvářené strany. Jak uvádí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, izraelská vojenská operace na palestinských územích zatím pokračuje s neztenčenou intenzitou. Cílem nejrozsáhlejší izraelské vojenské operace za posledních 35 let je podle izraelských představitelů zničení infrastruktury teroru a jeho vykořenění.

Vatikán předložil Izraelcům a Palestincům plán, s jehož pomocí by mohlo skončit izraelské obléhání baziliky Narození Páně v Betlémě. Jedno z nejposvátnějších míst křesťanství, ve kterém se skrývá asi 200 lidí včetně palestinských bojovníků, obléhají izraelští vojáci už pátý den. Podrobnosti plánu, který by prý umožnil ukončit obléhání bez krveprolití a při zachování cti obou stran, Vatikán nezveřejnil.

Milan Kopp, Jitka Malá, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme