Blízkovýchodní mírová jednání jsou zřejmě ve slepé uličce

Mírová jednání mezi Izraelem a Palestinci jsou v dalekého horší situaci, než tvrdí Američané. S odvoláním na několik diplomatických zdrojů to napsal izraelský deník Ha'arec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice mezi osadnickou enklávou a Palestinci | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Palestinský prezident Abbás a izraelský premiér Netanjahu spolu za poslední měsíci jednali třikrát. Podle amerického emisare George Mitchella se vážně zabývali zásadními spornými tématy a mírový proces je prý na dobré cestě. Realita je ale podle diplomatů úplně jiná.

Jak uvádějí izraelské, palestinské i západní diplomatické zdroje, ve skutečnosti nedošlo vůbec k žádnému posunu. Stále se rozebíralo, jakým tématem vlastně začít. Když například prezident Abbás předložil palestinský názor na vytýčení budoucí hranice, Netanjahu začal mluvit o svých představách o bezpečnosti.

Palestince prý také pobouřilo, že Netanjahu mluví o možnosti dosáhnout mírové dohody do jednoho roku, ale její uvedení do praxe by pak podle Izraele mělo trvat dvacet let.

V tuto chvíli se ale nejedná vůbec. Izrael obnovil rozšiřování židovských osad na okupovaných územích a Palestinci kvůli tomu chtějí z rozhovorů odejít úplně.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme