Blízkovýchodní mise C. Powella dosud bez pokroku

Ani po setkání s předákem Palestinců Jásirem Arafatem a následně s izraelským premiérem Šaronem nezaznamenala blízkovýchodní mise šéfa americké diplomacie Colina Powella hmatatelné výsledky. Tomu se zatím nepodařilo dohodnout harmonogram stahování izraelských vojsk z palestinských území. Patová situace tak zůstává beze změn: Arafat odmítá vyhlásit příměří dokud se izraelská armáda nestáhne ze Západního břehu, což ale Izrael odmítá a ve své ofenzívě pokračuje už 17 dní. Podle Palestinců při ní zahynuly stovky civilistů - to ale Izrael zpochybňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin L. Powell | Foto: U.S.DEPARTMENT OF STATE

Jako užitečné a konstruktivní hodnotí šéf americké diplomacie Colin Powell své nedělní setkání s předsedou palestinské samosprávy Jásirem Arafatem v Ramalláhu. Zároveň ale přiznal, že nepřiblížilo možnost příměří. Setkání, původně plánované na sobotu, odložila americká strana po pátečním sebevražedném útoku v Jeruzalémě. Atentát už Arafat odsoudil a dodal, že nesouhlasí s terorismem vůči civilistům, ať už palestinským nebo izraelským.

Jednání probíhalo v Arafatově sídle obleženém izraelskými jednotkami. Budova je po bojích částečně poškozená. Podle svědků vypadal Arafat unaveně. Očekává se, že Powell na něho bude i nadále vyvíjet tlak, aby vyhlásil příměří.

Izraelský premiér Šaron předal Powellovi návrh na uspořádání mezinárodní konference o Blízkém východě na neutrální půdě. Zúčastnit by se jí měli zejména zástupci Izraele, Palestinců, Egypta, Jordánska, Maroka, Saúdské Arábie a států Perského zálivu. Jak řekl nejmenovaný americký činitel z Powellova doprovodu, Spojené státy jsou tomuto návrhu otevřeny.

Americkému ministrovi se ani během předchozích jednání nepodařilo přesvědčit izraelského premiéra Ariela Šarona, aby ukončil ofenzívu na palestinských územích. Powell má v pondělí také jednat v Libanonu a Sýrii. Ještě týž den se vrátí zpátky do Jeruzaléma.

Izraelská armáda ruší zákaz vstupu na obsazená palestinská území na západním břehu Jordánu. Podle agentury AP však toto opatření trvá nadále ve třech klíčových oblastech - v okolí komplexu sídla palestinské samosprávy v Ramalláhu, v areálu baziliky Zrození Páně v Betlémě a ve městě Džanínu. Armáda tímto rozhodnutím reagovala na rostoucí protesty ze strany novinářů, kteří si ztěžovali, že nemají do míst střetů přístup.

Vojenské dodávky Izraeli dočasně přerušila Německá vláda. Potvrdil to německý ministr obrany Rudolf Scharping v rozhovoru pro televizní stanici ZDF. Zdůraznil, že nejde o žádné embargo a dodávky jsou pouze pozastaveny. Německá vláda tak podle Scharpinga chtěla dát určitý signál ohledně současné situace na Blízkém východě.

Milan Kopp, Jitka Malá, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme