Blízkovýchodní příměří má další čerstvou trhlinu

Izraelci v neděli ráno ráno zastřelili jednoho Palestince a tři zranili. K incidentu došlo na kontrolním stanovišti poblíž města Nábulus na okupovaném západním břehu Jordánu. Potvrdil to jak palestinský bezpečnostní zdroj, tak i izraelská armáda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

libanonští vojáci překračují řeku Litání | Foto: AFP

Podle dostupných zpráv se auto s Palestinci snažilo vyhnout izraelskému kontrolnímu stanovišti Havára a hlídka proto zahájila palbu.

V noci na dnešek také při bezpečnostní operaci v oblasti západního břehu Jordánu zatkli izraelští vojáci dalších sedm Palestinců, z toho tři ženy. Všichni zadržení - podle Tel Avivského vojenského rozhlasu - patří k radikální palestinské organizaci Islámský džihád.

Izrael trvá na tom, že důvodem sobotní speciální operace v údolí Bikáa bylo zabránit dodávce zbraní Hizballáhu ze Sýrie a Íránu. Generální tajemník OSN Kofi Annan označil operaci za porušení příměří. Celá aféra kolem izraelského náletu a výsadku v údolí Bikáa měla v Libanonu dopad v obavách obyvatel z obnovení válečných operací.

"Lidé nejsou přesvědčeni o tom, že příměří vydrží. Já osobně také ne," řekl zpravodaji Českého rozhlasu nás obyvatel Bejrútu.

Situace je stále napjatá, protože v zemi panuje spor o odzbrojení hnutí Hizballáh mezi dvěma velkými tábory. Na jedné straně jsou šíité, kteří tvoří přibližně třetinu obyvatel, a na druhé straně ostatní obyvatelstvo zahrnující křesťany, sunnitské muslimy a drúzy, kteří si přejí aby o otázkách obrany a zahraniční politiky země rozhodoval pouze stát a nikoli jednotlivé strany.

V libanonském pohraničním městě proběhly koordinační rozhovory mezi zástupci Libanonu, Izraele a OSN. Vše má za cíl dokončit rozmístění libanonské armády a mezinárodních jednotek namísto izraelské armády na jihu Libanonu.

Dnešní koordinační schůzka byla už několikátá v pořadí. Proběhla v ovzduší, kdy se v Libanonu většina lidí obává obnovení bojů. "Porušování klidu zbraní bude podle mne pokračovat zejména v údolí Bikáa, ale i na jihu země ze strany Izraele," je přesvědčen obyvatel Bejrútu.

Spor o odzbrojení radikálního šíitského hnutí Hizballáh trvá. Libanonský ministr obrany obrany Elias Murr dnes prohlásil, že případné odpálení jakékoli rakety na Izrael v těchto dnech libanonská armáda přísně potrestá, protože by se jednalo o přímé ohrožení bezpečnosti obyvatel Libanonu. Je to poprvé co jakýkoli ministr vlády po válce zaujal takto ostrý postoj.

Milan Kopp, Petr Doležel, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme