Blízkovýchodní spory se přenesly i do boje o vedení organizace UNESCO

Horkým kandidátem na obsazení židle generálního tajemníka Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu je Egypťan Fárúk Husní. Jde o mnohaletého egyptského ministra kultury, který proslul protiizraelskými postoji. Proti jeho očekávanému jmenování do čela UNESCO proto v Izraeli i jinde ve světě sílí odpor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo UNESCO | Foto: www.unesco.org

Kdybych mohl, pálil bych izraelské knihy v egyptských knihovnách, nechal se jednou slyšet Farúk Husní. I proto jeho nominaci odmítá třeba vedení německých kulturních spolků, podle kterých má šéf Unesca světové kultury naopak spojovat a respektovat.

Kritikům egyptské nominace ale výrazně zkomplikoval situaci izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Počátkem května se totiž tajně dohodl s egyptským prezidentem Mubarakem, že Izrael své výhrady proti Husnímu stáhne.

Dohoda vyšla na povrch až s velkým zpožděním, a tak ještě v pátek židovští intelektuálové na Západě rozesílali otevřený dopis, že 'nebezpečný muž' Husní je v čele UNESCO naprosto nepřijatelný.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme