Blízký východ na stránkách tisku

Výsledky včerejšího setkání politiků Izraele a Palestiny shrnuje deník International Herald Tribune. Schůzka se neobešla bez vzájemných přátelských frází. Izraelský premiér Ariel Šaron zadoufal, že se obě země konečně připojí k budoucnosti plné naděje a úspěchů, k níž mají dnes blíž, než kdy jindy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Jeho palestinský protějšek, Mahmúd Abbás si zase myslí, že je čas nechat minulost za sebou a nedopustit už žádné tragické ztráty životů. Pak se ale rozběhlo zřejmě jedno z nejdůležitějších a nejpřínosnějších setkání dvou znesvářených stran vůbec. Za pomoci USA byly stanoveny čtyři oblasti, ve kterých se bude monitorovat pokrok mírového plánu.

Jde o vytváření bezpečnosti, ekonomický růst, potírání násilí a právní a politické úpravy. Izrael také přislíbil propustit některé z tisíců palestinských vězňů v jeho věznicích - ale jen ty, kteří nemají krev na rukou, řekl Šaron. I přes spoluúčast Američanů a delegátů jiných zemí se schůzka nestala místem pro politické tlaky - hlavní slovo tu měli Šaron s Abbásem.

Po pondělním vyklizení pásmu Gaza a přípravě na vyklizení všech hraničních oblastí, udělal Izrael další vstřícný krok. Palestincům se zase podařilo zpacifikovat většinu teroristických organizací. Ariel s Abbásem si tak mohli klidně potřás rukou. Tolik International Herald Tribune

O současné situaci na Středním Východě se obšírně rozepisuje i respektovaný arabský deník Al Hajád se zabývá současným děním na blízkém východě. Cituje z něho náš zpravodaj na Středním východě Jaromír Janev.

A přejděme do střední Evropy - dopis zaslaný německým ministrem zahraničí Joškou Fišerem bavorskému premiérovi Edmundu Stoiberovi může podle deníku Suddeutsche Zeitung zažehnout další krizi v česko-německých vztazích. V dopise se totiž píše, že německá vláda podporuje některé nároky odsunutých sudetských Němců.

Podle deníku by měl Fisher ale domýšlet své jednání do konce. Stavět na stejnou rovinu oběti odsunu i nacismu jistě potěší předsedu křesťanských unionistů Stoibera. Vladimíra Špidlu ale staví automaticky do opozice. Je totiž jasné, že takové srovnávání je pro Čechy naprosto nepřijatelné, upozorňuje Suddeutsche Zeitung.

Dnešní Die Welt se věnuje stejnému tématu. Dodává ale, že Vladimír Špidla udělal jeden velký pokrok: uznal morální odpovědnost českého národa za určité křivdy způsobené na konci druhé světové války. Za takových okolností není od Fishera moudré přilívat olej do ohně. Všichni by měli využít momentální situace a zasednout k jednacímu stolu. Včetně sudetských Němců, píše Die Welt.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme