Blízký východ odsoudil pařížské útoky. Islámský stát a Al-Káida s nimi souhlasí

Nedělní Paříž se stala svědkem mohutného odsouzení teroristických útoků proti francouzským novinářům. Milionového protestního pochodu se účastnili i blízkovýchodní státníci, například palestinský prezident Mahmúd Abbás nebo egyptský ministr zahraničí Sámih Šukrí. Džihádistické teroristické organizace ale s útoky souhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský prezident Mahmúd Abbás na Valném shromáždění OSN

Palestinský prezident Mahmúd Abbás na Valném shromáždění OSN | Zdroj: Reuters

Schvalují je Islámský stát a Al-Káida. Souhlas s nimi dal najevo i Mochtár Belmochtár, což je džihádistický vůdce v severní Africe, který operuje v Mali a Alžírsku.

Z Blízkého východu jinak přichází jednohlasné odsouzení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoje blízkovýchodních politiků k pařížským teroristickým útokům shrnul zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Íránský prezident prezident Hasan Rouhání řekl, že ti, kdo nespravedlivě zabíjejí ve jménu víry a džihádu, jen dláždí cestu islamofobii a válce proti islámu.

Útoky odsoudil také šíitský Hizballáh. Jeho vůdce Hasan Nasralláh prohlásil, že teroristé jsou pro islám mnohem nebezpečnější než jakékoli kresbičky.

Podle syrského prezidenta Bašára Asada útoky ukázaly, jak je nebezpečný džihádistický terorismus. Zároveň obvinil krátkozrakou evropskou politiku z toho, že mu napomáhá.

S útoky na Charlie Hebdo nesouhlasí ani palestinský Hamás. Izraelská média se ale snaží poukázat na to, že hnutí odsoudilo pouze útok na redakci týdeníku, ale ne ten následující na židovský supermarket.

Egyptské Muslimské bratrstvo, ačkoli už je samo ilegální, na svých stránkách teroristické útoky v Paříži odsoudilo a upozornilo, že nemají nic společného s islámskou vírou.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme