Blízký východ si nepřeje zásah proti Iráku

Vojenský zásah proti Iráku by otřásl celou oblastí Blízkého východu a jeho výsledky jsou nepředvídatelné. Shodli se na tom saudskoarabský korunní princ Abdaláh a syrský prezident Bašar Asab. Oba státníci se postavili proti vojenskému zásahu v Iráku. Jak uvedla katarská televize Al Džazíra, faktický vládce Saúdské Arábie už včera prohlásil, že region zažívá v současné době překotný vývoj a vojenská operace proti Iráku by znamenala především humanitární katastrofu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Iráku

Pozorovatelé poukazují na to, že obě země byly před 11 lety součástí protiirácké koalice při operaci Pouštní bouře, která měla za cíl osvobodit území Kuvajtu. Analytici v oblasti zdůrazňují, že arabské země Blízkého východu teď zažívají horečnou diplomatickou aktivitu s cílem sjednotit postoj proti pravděpodobnému zásahu USA v Iráku. V této souvislosti také zmiňují, že Irák dnes vyzval ke svolání mimořádného arabského summitu.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme