Blízký východ v napjaté atmosféře

Napětí a nejistota ovládají Izrael a palestinská území. Úřady židovského státu zakázaly Palestincům ze západního břehu Jordánu a pásma Gazy vstup do Izraele. Nadále pak trvá ultimátum, které vyhlásil palestinské reprezentaci izraelský premiér Ariel Šaron.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle šéfa izraelského kabinetu musí Jásir Arafat bezpodmínečně podniknout tři kroky: skoncovat s podněcováním k násilí, ukončit veškerý teror a násilí a znovu zatknout všechny teroristy, které propustil na svobodu. Ukončit násilí se ale zatím Jásiru Arafatovi příliš nedaří, protože včera večer dopadly na židovskou osadu Kfar Darom v pásmu Gazy minometné granáty. Ty byly podle mluvčího izraelské armády vypáleny z nedaleké palestinské obce. Při útoku nebyl nikdo zraněn a nebyly způsobeny ani materiální škody.

Do dění na Blízkém východě chtějí více promlouvat Spojené státy. Ve Washingtonu to naznačil americký ministr zahraničí Colin Powell. Aktivní roli chce v blízkovýchodní otázce hrát nadále i Rusko. V reakci na poslední události míří z Moskvy do krizové oblasti zvláštní vyslanec Andrej Vdovin. Ten by se měl dnes setkat jak s palestinskými a izraelskými politiky, tak s představiteli Spojených států, Evropské unie a OSN.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme