Blízký východ v napjaté atmosféře

Napětí a nejistota ovládají Izrael a palestinská území. Úřady židovského státu zakázaly Palestincům ze západního břehu Jordánu a pásma Gazy vstup do Izraele. Nadále pak trvá ultimátum, které vyhlásil palestinské reprezentaci izraelský premiér Ariel Šaron.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle šéfa izraelského kabinetu musí Jásir Arafat bezpodmínečně podniknout tři kroky: skoncovat s podněcováním k násilí, ukončit veškerý teror a násilí a znovu zatknout všechny teroristy, které propustil na svobodu. Ukončit násilí se ale zatím Jásiru Arafatovi příliš nedaří, protože včera večer dopadly na židovskou osadu Kfar Darom v pásmu Gazy minometné granáty. Ty byly podle mluvčího izraelské armády vypáleny z nedaleké palestinské obce. Při útoku nebyl nikdo zraněn a nebyly způsobeny ani materiální škody.

Do dění na Blízkém východě chtějí více promlouvat Spojené státy. Ve Washingtonu to naznačil americký ministr zahraničí Colin Powell. Aktivní roli chce v blízkovýchodní otázce hrát nadále i Rusko. V reakci na poslední události míří z Moskvy do krizové oblasti zvláštní vyslanec Andrej Vdovin. Ten by se měl dnes setkat jak s palestinskými a izraelskými politiky, tak s představiteli Spojených států, Evropské unie a OSN.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme