Blízký východ ztratil kvůli konfliktům za posledních dvacet let 12 biliónů dolarů

Blízký východ přišel kvůli válkám a napětí jen za posledních dvacet let o 12 biliónů dolarů. Takový je závěr mezinárodní studie, kterou připravila indická Skupina pro strategické předpovědi. Experti shrnuli období od nenaplněné mírové konference v Madridu v roce 1991. Připomínají také nemateriální škody, které války obyvatelům Blízkého východu přinášejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice Ramalláhu | Foto: Jaromír Janev

To, že Spojené státy ztrácejí v regionu prestiž, se dá vyčíslit stejně těžko jako psychická újma kvůli zabíjení dětí. To že Palestinci strávili čekáním na izraelských kontrolních stanovištích kolem Rámalláhu asi sto miliónů osobohodin je už konkrétnější údaj.

Nejvíce se ale studie věnuje hospodářský škodám. Nebýt konfliktu, Izraelci by prý teď měli skoro dvakrát vyšší příjem na hlavu než reálných 23 tisíc dolarů. Podobně by na tom byli Palestinci, kteří mají roční průměrný příjem 1200 dolarů. Obyvatelé Iráku by prý mohly počítat dokonce se čtyřnásobkem toho, co mají dnes.

Studie se nezabývá jen izraelsko-arabskými konflikty, ale celým regionem. Tedy také třeba působením teroristické aliance al-Káida.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme