'Blogující fúrie.' Zavražděná novinářka Galiziová odkrývala kauzu Panama Papers i korupci na Maltě

Manželka, matka tří synů a neúnavná investigativní novinářka zabývající se korupcí na Maltě. To byla Daphne Caruana Galiziová, kterou v pondělí odpoledne zabila bomba nastražená v jejím autě. Největší kritička vlády či „WikiLeaks jedné ženy“, i tak se Galiziové přezdívalo. Server Politico ji v roce 2017 zařadil mezi osmadvacítku lidí, kteří formují a otřásají Evropou.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi nejznámější maltská investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová byla zavražděna, v jejím autě explodovala nálož

Asi nejznámější maltská investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová byla zavražděna, v jejím autě explodovala nálož | Zdroj: koláž iRozhlas.cz, Reuters

„Nejlepší způsob, jak si Daphne Galiziovou představit, je jako ‚WikiLeaks jedné ženy‘ bojující proti netransparentnosti a korupci na Maltě,“ popisuje novinářku server Politico. Její portrét doprovodil popiskem: blogující fúrie.

Pro Johna Dalliho, bývalého evropského komisaře, kterého Galiziová dopomohla sesadit z funkce rozkrytím skandálu o tabákové lobby, byla novinářka „teroristkou“, pokračuje popis.

Maltskou investigativní novinářku zabila bomba v autě. 'Podvodníci jsou všude,' napsala před smrtí

Číst článek

Opoziční poslanci ji zase považovali za politickou sílu, která naštěstí mířila na druhou stranu – až donedávna. „Jednoduše dovedla vládu na pokraj kolapsu,“ řekl jeden z poslanců. „Ta ženská má koule,“ uvedl podle Politico další.

Jejím mottem bylo neúprosně psát o „bratříčkování, které je tady vnímáno jako něco naprosto normálního. Nemůžu vidět, jak jsou tito lidé odměňováni“.

Nejčtenější digitální šetření

Podle Politica pro ni žádný skandál nebyl moc velký nebo malý, ať už šlo o falešné prohlášení o trvalém bydlišti příjemci maltských pasů či večerní róbě premiérovy ženy. Nikdo a nic jejímu pátrání neunikl.

Ve svých textech se nebála ostrých frází ani uštěpačných titulků, ať si o jejím stylu ale myslel, kdo chtěl, co chtěl, fungoval. Čtenost jejího blogu dosahovala i 400 tisíc čtenářů, což je víc než kombinace oběhu všech novin v zemi s 420 tisíci obyvatel.

„Když večeří v restauraci, lidé za ní chodí a přejí jí dobrou chuť. Kvůli tomu, co ale na ostrově vidí - velké peníze a stinnou politiku – zůstává zatrpklá. Obava o budoucnost její země z ní udělala proevropskou obhájkyni: ‚Moje děti na těchto skalách uvíznou jen přes mou mrtvolu,‘“ uzavírá Politico profil Galiziové.

'Podvodníci jsou všude'

Podle policie byla novinářka zavražděna v pondělí odpoledne, když řídila svůj vůz nedaleko vesnice Bidnija na severu Malty. „Podvodníci jsou všude, kam se podíváte, situace je zoufalá,“ napsala v posledním příspěvku, který zveřejnila zhruba půl hodiny před tím, než zemřela.

Vyšetřovatelé u trosek auta investigativní novinářky | Zdroj: Reuters

Poslední dva roky se Galiziová soustředila především na odkrývání kauzy Panama Papers, tedy únik asi 11,5 milionu dokumentů z interní databáze jedné z největších právnických firem na světě – Mossack Fonseca. Na blogu se ale soustředila na mnoho témat od bank a praní špinavých peněz po propojení maltského herního průmyslu s mafií.

Její nejčerstvější odhalení ukazovalo na maltského premiéra Josepha Muscata a jeho dva blízké poradce a propojovalo zahraniční společnosti napojené na muže prodávající maltské pasy s platbami od ázerbájdžánské vlády, píše deník Guardian.

Maltská televize po její smrti informovala o tom, že novinářka policii v minulých týdnech několikrát upozornila, že jí někdo vyhrožuje smrtí.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme