Blokáda Gazy omezuje i rybáře. Slibům o uvolnění sankcí nevěří

Desítky tisíc lidí v pásmu Gazy se přímo či nepřímo živí rybolovem. Delší, čtyřicetikilometrovou stranu protáhlého území tvoří pobřeží Středozemního moře. Stejně jako na ostatní obyvatele této palestinské enklávy ale tvrdě dopadá i na rybáře blokáda, pod kterou se Gaza nachází už osm let. Izrael totiž rybářům umožňuje lovit jen ve velmi úzkém pásu pobřežních vod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybáři v Gaze | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Je šest hodin ráno a do přístavu města Gazy se po noci strávené na moři vracejí rybářské čluny. Posádky teď z lodí vykládají přepravky plné většinou nevelkých sardinek. Moc větších ryb palestinští rybáři v Gaze neuloví.

U své už vyložené lodě sedí také kapitán Jahjá Bakr. „Dělám kapitána rybářského člunu už čtyřicet let. A můžu ti říct, že dneska chytáme desetinu toho, co jsme ulovili tehdy. A možná ani to ne. Dříve jsme totiž mohli dál od břehu, tam, kde jsou pod vodou skalnaté útesy. Tam jsou ryby. Ale tady, na písčité mělčině prakticky žádné ryby nenachytáme,“ stěžuje si Jahjá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se změnila situace rybářů po skončení sedm týdnů trvajících bojů Izraele a Hamásu? V Gaze to zjišťoval zpravodaj Štěpán Macháček

Dneska přivezl velmi chudý úlovek, pouhé tři přepravky sardinek. Po odečtení nákladů na výjezd je prý za uplynulou noc ve ztrátě asi 12 tisíc korun.

S Jahjá vyráží na moře sedmnáctičlenná posádka složená z příbuzných. Odhaduje se, že na rybolovu je závislých asi 30 tisíc lidí v Gaze.

‚Pálí po nás válečné lodě‘

Mírové dohody z Osla z 90. let přitom dovolovaly lovit do vzdálenosti 20 námořních mil. Po druhé intifádě v roce 2000 ale Izrael zavedl sérii sankcí a dnes můžou Palestinci rybařit jen v mělkých pobřežních vodách, kde je ryb minimum.

„Teď sice už oficiálně můžeme chytat do šesti mil, ještě než se ale k hranici šesti mil dostaneme, začnou na nás izraelské vojenské lodě pálit. Ještě před válkou takhle přišlo o život sedm nebo osm zdejších rybářů. A to mluvím jen tady o městě Gaza, další incidenty se staly na jihu v Rafahu.“

Rybáři v Gaze | Foto: Štěpán Macháček

Izrael sice v rámci dohody o příměří přislíbil rozšíření rybářské zóny Gazy na devět námořních mil, rybáři tomu ale nevěří.

„Tak proč to nerozšíří hned? Jejich sliby známe, my ale chceme skutky. A hlavně, jako se to stalo už kolikrát, Izraelci za chvíli zase řeknou, že naše rybaření omezují, a dodají nějakou bezpečnostní záminku,“ dodává skepticky kapitán Jahjá Bakr.

Rybáři v Gaze | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme