Blokáda hraničního přechodu v Dolním Dvořišti skončila

Více než tři hodiny blokovali odpoledne rakouští odpůrci Temelína mezinárodní silnici E-55 na rakouské straně přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště. Protest nebyl povolen rakouskými úřady, ty se však rozhodly, že ho do 18. hodiny budou tolerovat. Místní policisté proti účastníkům blokády nijak nezasáhli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle českobudějovického zpravodaje Českého rozhlasu Ivana Mlse poslední demonstranti uvolnili vozovku v 18 hodin 20 minut. Krátce nato byl na obou stranách hranice obnoven provoz. Hornorakouští odpůrci jihočeské elektrárny během demonstrace vyjadřovali nespokojenost s prověrkami vlivu Temelína na životní prostředí a s výsledky procesu z Melku. Šéf iniciativy STOP Temelín Josef Neumüller prohlásil, že dohoda z Melku je mrtvá a mělo by se začít od samého počátku. Demonstranti symbolicky tuto dohodu spálili.

Blokáda se konala za silné asistence policejních sil. Ty však pouze přihlížely a proti účastníkům nepovolené akce nezasáhly.

České ministerstvo zahraničí vnímá blokádu jako "jistou nepříjemnost", která je v rozporu s dohodou z Melku. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil, dohoda jednoznačně konstatuje, že česko-rakouská hranice musí zůstat průchodná. Ministerstvo zahraničí z toho ale zatím nechce vyvozovat žádné závěry, protože věří, že v průběhu večera se vše vyjasní. To znamená, že hranice bude opět průjezdná. Pokud by se tak nestalo, muselo by ministerstvo konstatovat, že z rakouské strany došlo k závažnému porušení Melkské dohody.

Ivan Mls, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme