Blokáda letišť v Bangkoku postihla i více než 200 Čechů

Přes dvě stě Čechů zůstává zablokováno v Thajsku. Obě hlavní letiště v Bangkoku už šestý den okupují protivládní demonstranti a celkem asi sto tisíc turistů z celého světa nemohlo zemi opustit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čekání na odlet

čekání na odlet | Zdroj: ČTK

Jak Radiožurnálu potvrdil český velvyslanec v Thajsku Ivan Hotěk, další, kterým má skončit dovolená, k nim mohou přibýt v následujících hodinách. Český zastupitelský úřad je kvůli mimořádné situaci otevřený i přes víkend.

"V tomto čase evidujeme 232 turistů, kteří mají určité problémy se situací, která se zde děje. Z toho po předpokládaném odletu zpět do České republiky je 45 turistů. Očekáváme, že dalších 124 turistů, kteří nám prozatím datum odletu přesně nespecifikovali, může v nejbližších hodinách patřit do této kategorie. Oproti tomu dalších 45 turistů již opustilo Thajsko; buď vycestovali formou náhradní přepravy z vojenského letiště, popřípadě využili i nabídku přesunu do Kuala Lumpur," řekl český velvyslanec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Radiožurnálu s velvyslancem Hotěkem o situaci v Thajsku

Thajská vláda slíbila zahraničním turistům, kteří v zemi uvízli, pomoc. Říká, že co nejrychleji zorganizuje odlety turistů a byznysmenů. Využije k tomu všechna vhodná letiště v zemi. Do té doby má každý uvízlý cizinec získat z vládních zdrojů příspěvek v hodnotě necelých 1200 korun na den. Peníze by ale měly podle všeho dostat hotely, kde jsou turisté ubytováni. Některé země už nabídly, že zorganizují zvláštní lety, jejich letadla ale nemají kde přistát.

Thajská policie vyzvala protivládní stoupence, aby blokádu letišť v Bangkoku ukončili. V opačném případě budou čelit soudnímu stíhání. Použití síly proti demonstrantům úřady zatím údajně neplánují. Podle českého velvyslance představitelé protivládního hnutí i premiér Thajska deklarovali vůli o situaci společně jednat.

Napětí v zemi ale roste. V centru metropole se na "protidemonstraci" sešly tisíce přívrženců vlády. Chtějí vyjádřit nesouhlas s nátlakovými metodami opozičního Lidového spojenectví pro demokracii.

Marika Táborská, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme