Pokuta Evropské komise pro automobilové giganty: 875 milionů za kartel omezující vývoj kontroly emisí

Evropská komise uložila čtyřem německých automobilkám pokutu 875 milionů eur (22,6 miliardy korun). Firmy Daimler, BMW, Volkswagen, Audi a Porsche podle komise vytvořily kartel, aby omezily vývoj a zavádění systémů kontroly emisí osobních aut. Daimler se ale pokutě vyhnul, protože na existenci nezákonné spolupráce upozornil. Volkswagen zvažuje právní kroky.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volkswagen | Foto: Matthias Rietschel | Zdroj: Reuters

„Zmíněných 5 automobilek vlastní technologii sloužící k redukci škodlivých emisí, která umožňuje zmírňovat škodlivé emise více, než politika Evropské unie nastavuje. Ony ji však využívaly pouze do té míry, kterou požaduje zákon a nevyužily tak plný potenciál technologie,“ popsala v tiskové zprávě důvody udělení pokuty eurokomisařka Margrethe Vestagerová. Právě ta v Evropské komisi dohlíží na chod hospodářské soutěže v unijních státech.

Total fine of €875 million to @BMW
@Porsche @Audi @Volkswagen @Daimler for illegally colluding to restrict competition on emission cleaning technology for diesel cars. There are legitimate pro-competitive reasons to cooperate, but this went wrong! More: bit.ly/36mxwcw

11:06 – 08. 07. 2021

162 360

Podle Vestagerové Evropská unie netoleruje dohody společností za hranou zákona. „Takové jednání je v rozporu s unijními pravidly hospodářské soutěže. Pro Evropu je zásadní inovovat automobilový průmysl v oblasti znečištění. Je to důležité pro splnění cíle Green Deal,“ dodala s tím, že rozhodnutí o pokutě ukáže, že se takovéto formy kartelu tolerovat nebudou.

Volkswagen zvažuje, zda proti pokutě nyní podnikne právní kroky. Tvrdí, že sankce kvůli technickým jednáním o emisních technologiích s jinými výrobci automobilů představuje diskutabilní precedens.

Evropská komise navrhuje zdanit letecká paliva. Podpoří tak své klimatické závazky

Číst článek

„Komise vstupuje na nové území justice, protože poprvé považuje technickou spolupráci za porušení antimonopolních pravidel,“ uvedla skupina Volkswagen, na kterou dohromady připadá pokuta 502 milionů eur. „Navíc (komise) ukládá pokuty, ačkoli obsah jednání se nikdy neuskutečnil a žádní zákazníci v důsledku toho neutrpěli újmu,“ dodal Volkswagen. Automobilky Audi a Porsche jsou jeho součástí.

Případ nesouvisel přímo se skandálem označovaným jako dieselgate, který je z roku 2015. Volkswagen tehdy v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že asi do 11 milionů naftových aut nainstaloval po celém světě software, který umožňoval manipulovat s testy emisí.

Skandál dieselgate automobilku dosud vyšel zhruba na 32 miliard eur (826 miliard Kč). Peníze byly využity například na svolávání a úpravu automobilů, na odškodné zákazníkům a na různé pokuty.

ere, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme