Boehner chce zmírnit napětí v Republikánské straně, odstoupí z čela americké sněmovny

Předseda americké Sněmovny reprezentanů John Boehner rezignuje. Chce tak zmírnit napětí uvnitř své stranické většiny ve sněmovně. V tiskovém prohlášení politik dnes ve Washingtonu sám potvrdil, že odejde k 30. říjnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda americké Sněmovny reprezentanů John Boehner na konci října rezignuje | Zdroj: Reuters

Pětašedesátiletý Boehner napsal, že měl v plánu být ve funkci do konce loňského roku, aby ‚zajistil kontinuitu‘ republikánům a sněmovně. Nicméně má prý názor, že dlouhodobé otřesy kolem jeho setrvávání v čele sněmovny by této instituci způsobily ‚nenapravitelné škody‘.

Šéfka sněmovních demokratů Nancy Pelosiová to interpretovala tak, že umírněný politik podlehl tlakům z konzervativních okrajů Republikánské strany.

Při včerejším papežově projevu ve Washingtonu naslouchal katolík Boehner se slzami v očích jeho výzvám k ukončení stranických soubojů v americkém Kongresu.

Jeho nástupcem by se mohl stát Kevin McCarthy, dosavadní šéf republikánské většiny ve sněmovně. Boehner byl v posledních letech politickým rivalem prezidenta Baracka Obamy a jeho Demokratické strany.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme