‚Myslíme na bezpečnost všech lidí.‘ Boeingy 737 MAX 8 a 9 už nesmějí létat ani v domovských USA

Letouny Boeing 737 MAX 8 a MAX 9 nesmějí létat ani ve Spojených státech. Novinářům v Bílém domě to ve středu řekl prezident Donald Trump. Jde o reakci na nedělní nehodu boeingu v Etiopii, při které zahynulo všech 157 lidí na palubě. Zákaz v minulých dvou dnech vydala už řada zemí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 737 MAX 8 (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Vydáváme nouzové nařízení, kterým zakážeme všechny lety provozované 737 MAX 8 a 737 MAX 9 a letouny spojenými s touto řadou,“ řekl Trump.

Etiopský boeing se zřítil pár minut po startu z Addis Adeby. Nikdo ze 157 lidí na palubě nepřežil

Číst článek

Americký prezident rovněž uvedl, že piloti a všechny letecké společnosti už byli o tomto nařízení informováni. K záležitosti se má ve středu odpoledne místního času vyjádřit Federální úřad pro letectví (FAA).

„FAA se chystá v krátké době učinit prohlášení týkající se nových informací a fyzických důkazů, které jsme obdrželi z místa a z dalších lokalit a prostřednictvím několika dalších stížností,“ řekl Trump.

Opatření po celém světě

Boeingy 737 po neštěstí usadila na zem i řada dalších států a leteckých společností. Kvůli středečnímu opatření Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) musela přistát dvě letadla mířící do Prahy na záložních letištích v Turecku a v Tunisku. Provoz letounů ve středu pozastavil také Nový Zéland, Fidži a Bermudy.

mat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme