Další letecké společnosti nechávají po nehodě v Etiopii boeingy na zemi, Američané se za ně zaručili

Letecké společnosti Brazílie, Mexika, Singapuru a Jižní Koreje jsou dalšími v řadě zemí, které se v posledních hodinách rozhodly kvůli nedělní nehodě dočasně vyřadit z provozu stroje Boeing 737 MAX 8. Australský úřad pro civilní letectví dočasně zakázal novým boeingům přistávat i startovat na nejmenším z kontinentů.

Washington (Aktualizováno: 10:38 12. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo Boeing 737 MAX 8 (ilustrační foto) | Foto: Jason Redmond | Zdroj: Reuters

Americký letecký úřad (FAA) přitom v pondělí vydal dobrozdání pro letoun, který se za poslední půlrok zřítil dvakrát. FAA zároveň vyzval firmu, aby do dubna vylepšila kontrolní systém stroje. Boeing přislíbil, že urychleně dokončí práce na zlepšení softwaru ovládání této verze svého nejprodávanějšího letounu.

Havárie etiopského boeingu: vyšetřovatelé nalezli obě černé skříňky

Číst článek

K aerolinkám Číny, Indonésie či Etiopie se během posledních hodin přidaly mimo jiné letecké společnosti Gol z Brazílie, Aeroméxico, Aerolinias Argentinas, singapurská SilkAir a jihokorejská Eastar Jet.

Všechny oznámily, že z bezpečnostních důvodů nebudou zmíněné stroje dočasně používat. Do odvolání nemohou boeingy nové generace přistávat ani vzlétat v Austrálii, kde to nařídil místní úřad pro civilní letectví CASA.

K podobně ráznému postoji někteří američtí zákonodárci vyzývají FAA. Úřad však stroje označil za „vhodné pro letecký provoz“ a vyzval jejich výrobce k urychlenému dokončení změn kontrolního systému.

Společnost Boeing v pondělním prohlášení uvedla, že již několik měsíců vyvíjí „vylepšení softwaru letové kontroly“, díky kterému by měl být „bezpečný letoun ještě bezpečnější“. Změny by podle firmy měly být připraveny k uvedení do provozu v nejbližších týdnech.

Nedělní neštěstí

Obavy okolo zmíněného typu boeingu se začaly šířit po nedělní havárii letounu společnosti Ethiopian Airlines, který spadl na cestě z etiopské metropole Adis Abeby do keňského hlavního města Nairobi.

Boeing 747 slaví 50. narozeniny. Přitom málem nevznikl a stále větším nesnázím čelí i dnes

Číst článek

Zahynulo všech 157 lidí na palubě. Podle svědků se za letadlem před pádem táhla kouřová stopa a bylo slyšet zvláštní zvuky.

V říjnu se tentýž model - Boeing 737 MAX 8 - zřítil krátce po startu v Jakartě; zemřelo všech 189 lidí na palubě. Experti upozorňují, že než budou známy přesné příčiny havárií, nelze je dávat do souvislosti. Pátrací týmy v Etiopii objevily v pondělí obě černé skříňky, které budou prozkoumány.

Česká letecká společnost Smartwings zatím nevyřadí z provozu svá letadla Boeing 737 MAX 8 a počká na vyjádření Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). V pondělí to řekla mluvčí společnosti Vladimíra Dufková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme