Soud rozhodl, že akcionáři mohou žalovat vedení Boeingu kvůli haváriím

Soud v americkém státě Delaware rozhodl, že akcionáři společnosti Boeing mohou žalovat představenstvo firmy v souvislosti se dvěma haváriemi strojů 737 MAX, při nichž zemřelo celkem 346 lidí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní letoun Boeing B-737 MAX 8 | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

Soudkyně Morgan Zurnová v úterý večer místního času uvedla, že pád prvního ze dvou letounů 737 MAX měl být pro vedení firmy „výstražným světlem“ ohledně bezpečnosti automatizovaného systému řízení letu MCAS, jehož vadné fungování úřady označují za možnou příčinu obou havárií.

Boeing Smartwings letěl se 170 lidmi na jeden motor. Po dvou letech čelí jeden člověk trestnímu stíhání

Číst článek

„Představenstvo tomu mělo věnovat pozornost, ale místo toho věc ignorovalo,“ uvedla soudkyně s tím, že vedení firmy „veřejně lhalo o tom, jak dohlíželo na dodržování bezpečnosti letounů 737 MAX“.

V červnu zahájil v USA činnost fond s 500 miliony dolarů (10,6 miliardy korun) na odškodnění pozůstalých po téměř 350 obětech, které v roce 2018 způsobil pád letounu 737 MAX v Indonésii a o rok později v Etiopii.

Fond je součástí urovnání v celkové výši 2,5 miliardy dolarů (53,2 miliardy korun), které v lednu uzavřelo s Boeingem americké ministerstvo spravedlnosti. Urovnání umožnilo společnosti Boeing vyhnout se trestnímu stíhání, ale nemělo dopad na občanskoprávní spory příbuzných obětí, které nadále pokračují. Dvojice havárií způsobila Boeingu ztrátu zhruba 20 miliard dolarů (429 miliard korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme