Boeing 737 MAX se po více než roce vrátí do vzduchu. V pondělí začnou testovací lety

Piloti a zkušební posádka amerického Federálního úřadu pro letectví v pondělí zahájí nejméně třídenní testování Boeingu 737 MAX, které usiluje o novou certifikaci. S odkazem na své zdroje to uvedla agentura Reuters. Letadla 737 MAX, až do loňska nejprodávanější model Boeingu, byla loni na jaře kvůli dvěma tragickým nehodám vyřazena z provozu. Krizi letecké společnosti posléze umocnila pandemie koronaviru, která paralyzovala leteckou dopravu.

Seattle/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní letoun Boeing B-737 MAX 8 | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

Zkušební tým se před zahájením testu zúčastní několikahodinového brífinku. Na palubu letadla nastoupí členové týmu s testovacím vybavením na letišti nedaleko města Seattle, uvedl jeden ze zdrojů.

Boeing zaznamenal v prvním čtvrtletí výrazné ztráty. O práci může přijít až šestnáct tisíc zaměstnanců

Číst článek

Zkušební posádka bude jednotlivé manévry provádět podle připraveného scénáře. Test mimo jiné zahrnuje přerušení přistávacího manévru v situaci, kdy se stroj dotkne země, či let podél pobřeží Tichého oceánu. Většinu manévrů posádka provede nad státem Washington na západě USA.

Problémový systém MCAS

Během testování se záměrně aktivuje stabilizační systém MCAS, jehož software selhal během dvou zmíněných nehod. Při nich zahynulo v Etiopii a v Indonésii dohromady 346 lidí. Automatický bezpečnostní systém kvůli vadnému senzoru tehdy opakovaně poslal stroj prudce dolů a posádka nedokázala nad letadlem udržet kontrolu.

Důkladnost několikadenní zkoušky přesahuje předchozí testovací lety Boeingu, které většinou zabraly několik hodin a stihly se za jeden den. Společnost Boeing a úřad pro letectví se k testování nevyjádřily.

Bez objednávky poprvé od roku 1962. Boeing bojuje s rostoucími dluhy, klienti se firmě vyhýbají

Číst článek

Vlastní zkoušky Boeingu před testem Federálního úřadu pro letectví zahrnovaly stovky hodin v leteckém simulátoru 737 MAX a další stovky hodin na palubě testovacího stroje 737 MAX 7, ale bez přítomnosti personálu leteckého úřadu. Během nejméně jednoho zkušebního letu Boeing testoval stejné parametry, jaké jsou na programu v pondělí, řekl jeden ze zdrojů.

Federální úřad pro letectví po sérii zkušebních letů zanalyzuje letová data a vyhodnotí, zda je možné dát stroji 737 MAX znovu povolení létat. Úřad musí také schválit nové postupy pro výcvik pilotů. Podle zdrojů ale není pravděpodobné, že by letadla MAX mohla do vzduchu dříve než letos v září.

S americkým leteckým úřadem úzce spolupracují regulátoři v Evropě a Kanadě, kteří ovšem situaci pro své oblasti vyhodnotí samy. Podle agentury Reuters daly tyto úřady najevo obavy nad rámec připomínek leteckého úřadu, což si může vyžádat další změny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme