Boeing zaplatí kvůli letadlu typu 737 MAX 2,5 miliardy dolarů. Zaměstnanci měli tajit informace

Společnost Boeing souhlasila, že zaplatí přes 2,5 miliardy amerických dolarů, tedy 53,4 miliardy korun, aby urovnala obvinění související se zatajováním informací před Federálním úřadem pro letectví. Případ se týká vývoje letounu typu 737 MAX. Dvě velké havárie letadel 737 MAX si vyžádaly 346 lidských životů a vynutily si v minulých letech celosvětovou odstávku těchto strojů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní letoun Boeing B-737 MAX 8 | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

Zaměstnanci společnosti Boeing podle prokurátorů zatajili před úřadem regulujícím leteckou bezpečnost důležité informace o letadle a poté se své skutky snažili zamaskovat.

„Zavádějící prohlášení, poloviční pravdy a opomenutí (informací) ze strany komunikace zaměstnanců Boeingu vůči Federálnímu úřadu pro letectví bránily vládě v zajištění bezpečnosti pro létající veřejnost," uvedla prokurátorka Erin Nealyová Coxová.

‚Stoprocentní důvěra.‘ Letadla Boeing 737 MAX mohou po úpravách opět do vzduchu

Číst článek

Dohodnutá suma pokryje kompenzaci pro příbuzné obětí leteckých neštěstí letounů Boeing 737 MAX, odškodné zákazníkům aerolinií, které nemohly tento typ letadel používat, a rovněž pokutu.

Letadlo Boeing 737 MAX se v říjnu 2018 zřítilo do moře u břehů Indonésie kvůli problémům s palubním softwarem. Stejnou příčinu měla o pět měsíců později havárie dalšího letadla stejného typu u etiopské metropole Addis Abbeba. Neštěstí vyústila v celosvětovou odstávku závadného modelu 737 MAX, stovky soudních stížností a firemní krizi provázenou vyšetřováním ze strany amerických orgánů.

Spojené státy po 20 měsících zákazu letos v listopadu povolily, aby stroje Boeing 737 MAX mohly opět vzlétnout a některé aerolinky včetně American Airlines už letadla opět vrátila do provozu, podotkla AP. Federální úřad pro letectví nicméně vydal sérii požadavků, které musí společnost Boeing splnit při modernizaci softwaru či ve výcviku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme