Boeing 787 absolvoval první zkušební let

První zkušební let má úspěšně za sebou Boeing 787 Dreamliner. Jde o první komerční letadlo na světě vyrobené z uhlíkatých vláken místo hliníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 787 | Zdroj: ČTK

První let nového typu se měl původně uskutečnit už v létě 2007. Několikaleté zpoždění ve výrobě způsobila přelomová konstrukce a nové technologické postupy. Ty mají umožnit nižší spotřebu a tedy levnější provoz stroje, i větší komfort pro pasažéry, jelikož letadlo nebude tak hlučné.

Nový Boeing je totiž prvním komerčním letadlem na světě, který je vyrobený namísto hliníku z uhlíkatých vláken. Je tak mnohem lehčí a odolnější než současná letadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém Boeingu 787 zvaném Dreamliner mluvil na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka.

Prvním letem letadla ale nic nekončí. Letoun se musí otestovat v nejrůznějších obtížných letových podmínkách. Boeing slibuje, že by první zákazníci mohli své letadlo obdržet na konci příštího roku.

Společnost Boeing si slibuje, že tento typ letounu se stane nejúspornějším leteckým dopravním prostředkem. Firma zatím obdržela 840 objednávek, což je v případě letadla, které ještě nikdo neviděl letět, absolutní rekord. Podle verze pojme nový stroj 290 až 330 pasažérů. Může být využíván pro kratší i transoceánské lety.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Jan Piroch, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme