Bohatí Číňané berou útokem tchajwanské kliniky

Číňané utrácejí na Tchaj - wanu miliony dolarů. Největší zájem je o salony krásy a kliniky estetické medicíny. Čínští turisté můžou na Tchajwan od roku 2008, kdy jim to ostrovní vláda povolila po téměř 60 letech. Podle dohody mezi Pekingem a Tajpejí může na Tchajwan jezdit pět tisíc Číňanů denně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Tchaj-peje

V ulicích Tchaj-peje | Foto: Robert Mikoláš

"Jsou profesionální, vybavení klinik je perfektní a místní doktoři jsou též mnohem přátelštější než u nás," shodně přikyvuje asi stovka čínských podnikatelů. Všichni právě absolvovali lékařský zásah v Kaohsiungu, druhém největším tchajwanském městě. Právě sem totiž míří tisíce Číňanů, kteří chtějí vypadat lépe a jsou za to ochotni i zaplatit.

Bez ohledu na to, že čínské cestovní kanceláře dostaly ,shora' příkaz, aby se právě tomuto přístavu obloukem vyhnuli. Poté, co tamní radnice, i přes protesty Pekingu, odmítla stáhnout z programu filmového festivalu snímek o šéfce Světového kongresu Ujgurů, Rebíe Kadírové a do Kaohsiungu zamířil i Dalajláma, ocitl se totiž Kaohsiung na černé listině komunistického režimu. Navíc jeho radnice je ovládána opozičními Demokraty usilujícími o formální nezávislost Tchajwanu na Čínské lidové republice.

Sto milionů pacientů

Bohaté Číňany ale, alespoň v tomto případě, politika nezajímá. Chtějí se zbavit vrásek, kruhů pod očima, celulitidy či se zbavit přebytečného tuku. A protože doma tuto možnost nemají, respektive je ve srovnání s Tchajwanem příliš drahá a výsledek nejistý, houfně vyrážejí nejen do metropole Tajpeje, ale právě i do Kaohsiungu. A to buď přímými lety nebo přes Hong Kong, odkud cesta trvá zhruba hodinu a půl.

Devítidenní zájezd včetně léčebné kůry je vyjde na zhruba 60 tisíc korun, což je levnější než třeba v Japonsku, Singapuru či Jižní Koreji.

Obyvatelé nejlidnatější země světa navíc mluví stejnou řečí, což Tchajwan opět zvýhodňuje oproti ostatním zemím v asijsko-pacifickém regionu.

A tomu odpovídají i zisky salonů krásy a institutů plastické a kosmetické medicíny. Na třicet privátních klinik proto v letošním roce jen za léčbu čínských klientů očekává zisk 95 miliónů amerických dolarů. A je jasné, že v příštích letech se bude tato částka jen zvyšovat. Podle expertů je totiž v Číně na 100 milionů potenciálních zákazníků.

Robert Mikoláš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme