Bohuslav Sobotka zahájil v texaském Westu stavbu nové sokolovny, na kterou Česko přispělo

Kovbojský klobouk, ostruhy i čerstvý odznak šerifa si ze Spojených států odváží Bohuslav Sobotka. Premiér si je vysloužil v Texasu, kam přiletěl za českou komunitou z Washingtonu. Ve městě West, kde loni vybuchla chemička, přispěla česká vláda na výstavbu nové sokolovny. Premiér položil společně s texaským guvernérem nové budově základní kámen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka zahájil v texaském Westu stavbu nové sokolovny, na kterou Česko přispělo | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Poklepání na základní kámen i symbolický první výkop, pro který se český premiér chopil lopaty společně s texaským guvernérem a potenciálním kandidátem na prezidenta Rickem Perrym - obojí se může zdát jako formalita. Ne tak pro obyvatele malého městečka West.

„Je to rozhodně víc, než jen symbolické gesto. Česká vláda nám věnovala 200 tisíc dolarů a my si toho moc vážíme, že nám pomáhá finančně i morálně,“ říká Tommy Muska, starosta třítisícového města, které loňský výbuch tvrdě postihnul.

Exploze továrny na hnojiva zničila na 150 budov, především při ní ale zahynulo 15 zdejších obyvatel. Nová sokolovna podle místních znamená mnohem víc, než že se do jejich života vrátí oblíbené sportoviště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sobotka si v Texasu vydobyl ostruhy. Krajané ve Westu ocenili jeho návštěvu rok po výbuchu chemičky

„Do Sokola jsem chodila celé mládí, teď tam docházejí moje tři děti. Sokolovna nám chybí, ale nejen kvůli tělocviku. Hlavně jako místo, kde držíme pohromadě jako komunita,“ vysvětluje 33letá Katie Alexandrová.

Jak místní potvrzují, sokolské a hlavně české tradice jsou ve Westu živé. Vidět je to na první pohled. Vlají tu české vlajky, na vývěsních štítech jsou česká jména a v obchodech se prodávají koláče.

Za udržování hodnot, které na první pohled sice možná vidět nejsou, ale texaskou komunitu pojí dohromady s vlastí jejich praprarodičů přinejmenším tak jako buchty, ocenil premiér Bohuslav Sobotka odcházejícího honorárního konzula Raye Stockhouse.

Z Westu předseda české vlády na oplátku odjel se šerifskou hvězdou na klopě, kloboukem a ostruhami jako čerstvě dekorovaný čestný občan Texasu, jehož hrdými občany zdejší čeští Američané jsou.


West

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme