Boj mezi venezuelskými prezidentskými kandidáty vrcholí. Síly jsou po ukončení kampaně vyrovnané

Pozítří se rozhodne, kdo bude novým venezuelským prezidentem. Proti sobě stojí dva kandidáti – prozatimní prezident Nicolás Maduro a Henrique Capriles. Za favorita je považován Maduro, který se opírá o jméno svého charismatického předchůdce. I tak jsou ale síly obou kandidátů vyrovnané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Henrique Capriles zdraví voliče před plakátem Nicoláse Madura | Zdroj: Reuters

Předvolební kampaň skončila o půlnoci. Do té doby, za pouhých deset dní, stihli oba kandidáti projet 23 států a mobilizovat miliony Venezuelanů.

„Madura pro nás vybral prezident Chávez, je to jeho syn", říká Alejandra, jedna z tisíců účastníků závěrečného meetingu socialistického kandidáta v hlavním městě Caracasu.

„Jsem tu kvůli budoucnosti mých dětí a pro lepší Venezuelu,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakou mají prezidentští kandidáti podporu mezi voliči, zjišťovala Nina Hönigová

Maduro svou kampaň postavil na taktice být jako Chávez. Na ulicích se prodávají jeho plakáty, trička a nalepovací knír, který se stal hitem kampaně. Stejně tak populární je autobus, symbol Madurovy minulosti, kdy pracoval jako řidič MHD.

Na síle nabyla také opozice a vylákala do ulic statisíce příznivců. Obrovské meetingy Henriqua Caprilese, který v říjnu prohrál volby proti bývalému prezidentu Chávezovi, přitahují ty, kteří chtějí změnu a jasnou odpověď na vleklé problémy země.

Podle třicetiletého inženýra Javiera by Capriles přivedl do země investice, zlepšil úroveň vzdělání a vyřešil vysokou kriminalitu. Kromě špatné bezpečnosti v Caracasu, který patří mezi nejnebezpečnější města světa, se ale bude muset vypořádat i s alarmující ekonomickou situací.

Nina Hönigová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme