Boj na sociálních sítích. Ruská ambasáda v Británii útočí na média i Mayovou a Obamu

Velká část politického klání se ve Velké Británii odehrává na sociálních sítích. Plusové body se snaží získat i cizí státy, patří k nim mimo jiné Rusko. Taktiky ruské ambasády v Londýně na sociálních sítích si všímají britský deník Guardian a technologický magazín Motherboard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Twitter | Foto: CC BY-SA 2.0, clasesdeperiodismo

Produkce ruské ambasády na Facebooku a Twitteru je pestrou směsicí nevinných zpráv o ruských kulturních akcích a iniciativách velvyslance Alexandera Jakovenka.

Nechybí ale ani promyšlené útoky na západní média, která o současném kremelském režimu nereferují zrovna lichotivě.

Správci twitterového účtu si podle Guardianu nelámou hlavu s diplomatickými standardy. Terčem sarkastických komentářů, včetně různých dehonestujících fotek a malůvek, bývá třeba britská premiérka Theresa Mayová nebo bývalý americký prezident Barack Obama.

Správce účtu ruské ambasády Obamu při aféře s vyhoštěním ruských diplomatů označil výrazem „chromá kachna", což je výraz pro politika nebo instituci s omezenými pravomocemi. Tweet pak vylepšil fotkou skutečného opeřence.

Ruská ambasáda využívá 500 twitterových účtů

Technologický magazín Motherboard si ale pak všiml toho, jak se ruská ambasáda snaží dosah svého internetového působení znásobit. Velvyslance Ruské federace Jakovenka sleduje na Twitteru 16,5 tisíce uživatelů a účet samotné ambasády pak má přes 46 tisíc odběratelů.

Ambasáda provozuje program, který nese označení Ruský diplomatický online club. Zájemcům nabízí pravidelný odběr informací o Rusku a mezinárodní politice, ambasádní newsletter nebo třeba i pozvánku na recepci.

Někteří uživatelé jsou ale vyzváni, aby se v rámci „balíčku" vzdali kontroly nad svými twitterovými účty. Z nich se pak poloautomaticky přeposílají zprávy, které mají evokovat údajnou sílu a oblíbenost Ruska a jeho spojenců. Význam a činnost Ruského diplomatického online clubu jsou ale zatím omezené, protože členů je jen 500.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme