Boj o palestinský stát se v RB zaměřil na hlasy Gabonu a Nigérie

Do epicentra boje o palestinský stát se v Radě bezpečnosti OSN dostaly tři země, které normálně nehrají ve světové diplomacii žádnou roli. Izrael a Spojené státy tlačí na Bosnu, Nigérii a Gabon, aby odmítly podporu Palestincům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod do tábora Šátílá zdobí přední palestinští radikálové

Vchod do tábora Šátílá zdobí přední palestinští radikálové | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Smyslem lobbování je zajistit, aby Palestinci nezískali v Radě bezpečnosti potřebných devět zemí. Pokud by je totiž získali, Američané by museli palestinský stát vetovat, ačkoli loni americký prezident Barack Obama prohlásil, že by nezávislou Palestinu do roka rád viděl jako dalšího člena OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

O diplomatické bitvě na půdě OSN mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček ve Světě o deváté.

Aby závazná věc prošla Radou bezpečnosti, musí splnit dvě podmínky. Z patnácti členů devět musí být pro a žádný z pěti stálých členů rady s právem veta to nesmí zamítnout. Obama se má proto kvůli vzniklé situaci sejít také s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, zároveň se mluví o tom, že se Abbás sejde s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Izraelská média hlásí, že Nigérie už stáhla podporu, kterou Palestincům slíbila, a zdrží se hlasování. Stalo se prý tak poté, co se izraelský ministr obrany Ehud Barak v New Yorku setkal s nigerijským prezidentem Goodluckem Jonathanem a také s ministrem ropného průmyslu.

Ohledně Gabonu včera vpodvečer palestinská média oznamovala, že Palestinu v Radě bezpečnosti podpoří. O několik hodin později už ale gabonský prezidentský úřad hlásil, že to není pravda. Prezidentovi západoafrické země má ještě telefonovat izraelský prezident Šimon Peres, který se podobně snaží proti Palestincům postavit také Bosnu a Portugalsko.

Možné proti-palestinské kroky

Českou republiku bude na Valném shromáždění OSN zastupovat prezident Václav Klaus. Nechce zatím dávat najevo, jestli Česká republika Palestince podpoří: „V tuto chvíli respektuji stanovisko ministra zahraničí, který říká, že dokud nebude přesně vědět, jak konkrétně bude vypadat rezoluce, o které se bude hlasovat, tak nebudeme vysílat žádná silácká prohlášení. A proto já bych je také nechtěl dělat.“

Izrael a jeho spojenci ve světě označují tah Palestinců za jednostranný krok a tvrdí, že jedinou cestou je vyjednávání s Izraelem. „Ke vzniku palestinského státu mělo vždycky dojít jednáním a dojednáním základních parametrů. Tato žádost znamená, že se přesouvá to, co by mělo být dojednáno na půdu Spojených národů, a to dříve, než je situace zralá,“ řekl první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

Izrael každopádně hrozí proti-palestinskými kroky pro případ, že Palestinci požádají o uznání nebo o povýšení svého mezinárodního statusu ve Valném shromáždění. Komentáře radikálně-pravicových členů izraelské vlády mluví o vypovězení mírových dohod z Osla, o anektování velkých částí okupovaného území na západním břehu Jordánu.

Vít Pohanka, Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme