Boj o post generálního tajemníka UNESCO pokračuje

Ani napotřetí nedokázala výkonná rada Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu zvolit nového generálního tajemníka UNESCO. Žádný z kandidátů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Čtvrté kolo voleb se uskuteční v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo UNESCO | Foto: www.unesco.org

Nejvíce hlasů dostal ve třetím kole voleb rozporuplný egyptský ministr kultury Farúk Husní, který proslul protiizraelskými postoji. Proti jeho nominaci se proto už před časem postavili židovské skupiny z Francie, Německa či Izraele.

"Jeho antisemitské a anitiizraelské postoje jej jednoznačně diskvalifikují pro navrhovanou funkci," řekla šéfka Ústřední rady Židů v Německu Charlotte Knoblochová.

Husní, který se původně živil obchodováním se starožitnostmi a uměním, je ministrem kultury od roku 1987. Zatímco v egyptské politice vystupuje jako liberál, odmítající například islámské zahalování žen, na adresu Izraele pronesl opakovaně řadu ostrých výroků.

"Kdybych mohl, pálil bych všechny knihy v hebrejštině v egyptských knihovnách," nechal se například slyšet Husní loni v květnu. Později se za svá vyjádření omluvil.

Volby podle agentury AFP doprovází intenzivní vyjednávání mezi evropskými delegacemi. Cílem je najít společného kandidáta, který by porazil kontroverzního Egypťana.

Hlasovat se může ještě dvakrát, ale v posledním hlasování - v úterý - však proti sobě musí stát jen dva protikandidáti.

Nový generální tajemník UNESCO nahradí ve funkci Koičiru Matsuuru z Japonska, kterému letos končí volební období.

Rostislav Matulík, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme