Boj o prezidentské křeslo v Polsku se vyostřuje

Kandidát na polského prezidenta Donald Tusk přijal omluvu svého rivala Lecha Kaczyńského. Jeho poradce Jacek Kurski o Tuskově dědečkovi rozhlašoval, že dobrovolně vstoupil do wehrmachtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk | Foto: AFP

Tusk a Kaczyński slíbili voličům, že kampaň před rozhodujícím druhým kolem voleb hlavy státu povedou jen čistými prostředky a s úsměvem. Sliby ani úsměvy dlouho nevydržely.

Známý specialista na podpásové rány Jacek Kurski o Tuskově dědečkovi rozšířil, že se dobrovolně hlásil do německého vojska a že sám Tusk je jako historik i politik podezřele proněmecký. Lech Kaczyński se chvíli pokoušel svého hlavního poradce bránit, ale Tuskův štáb veškeré pochybnosti o minulosti jeho předků hravě vyvrátil.

Oba dědečkové byli vězni nacistických táborů. Kaczyński svého poradce odvolal a několikrát se omluvil. Tusk omluvu s výhradami přijal.

"Nevím, jestli takovou omluvu přijme moje matka. Byl to pro ni jeden z nejtěžších dnů v životě. Doufám, že to pana Kaczyńského a jeho spolupracovníky naučí odpovědnosti za to, to dělají," uvedl kandidát na polského prezidenta Donald Tusk.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme