Boj o prezidentské křeslo v USA se vyhrocuje

Republikán George W. Bush vede nad demokratem Albertem Gorem v konečném přepočítávání výsledků prezidentských voleb na Floridě o 327 hlasů. Uvedla to stanice CNN. Šéf Bushovy volební kampaně vyzval Alberta Gorea, aby zvážil své hrozby týkající se právních řízení či dalšího přepočítávání hlasů. „Volby neskončily,“ replikoval šéf teamu Al Gorea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Bushovy volební kampaně prohlásil, že přepočítávání hlasů na Floridě potvrdilo Bushovo vítězství v prezidentských volbách.

První sčítání skončilo rozdílem menším než 0,5 procenta hlasů, což si vzhledem k floridské legislativě vyžádalo nové sčítání. Nyní skončilo strojní přepočítání ve všech 67 okrscích, odkud se výsledky soustřeďují ve městě Tallahassee. V okrsku Palm Beach, kde byly zjištěny nesrovnalosti při volbách, se budou o víkendu hlasy přepočítávat ještě ručně.

Další ruční přepočítání se zvažují také v okrscích Broward a Tallahassee, kde údajně narušily volby projevy rasismu. Některým voličům černé pleti zde podle černošského předáka Jesseho Jacksona lidé lhali, že již došly volební lístky nebo že volební místnosti jsou již uzavřené.

Konečné výsledky budou podle místních úřadů vyhlášeny až po započtení i hlasovacích lístků, které poslali občané Floridy žijící v zahraničí. Na tyto zaslané hlasy se čeká 10 dní ode dne voleb. Floridské úřady již sdělily, že počítají s vyhlášením výsledků voleb 17. listopadu. Ani poté však nemusí být o novém prezidentovi rozhodnuto, protože poražená strana může volby zpochybnit a požádat justici o rozhodnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme