Boj o prezidentský post se odehrává i na trávnících běžných Američanů

Zájem o politiku v Česku klesá, což ukázaly třeba nedávné krajské a senátní volby. Je proto hodně překvapivé, jak vášnivě prožívají volby Američané. Za několik málo dní si budou volit nového prezidenta. A dělají něco, co je v Česku sotva představitelné: před dům si zapíchnou ceduli se jménem svého favorita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební kampaň před americkými prezidentskými volbami na předzahrádkách obydlí běžných Američanů | Foto: Pavel Polák, Marína Dvořáková

„Tady je Obama, tady taky Obama, támhle je Romney, Obama, Romney a tady je zase Romney. V této čtvrti, jak to vidím, jsou síly celkem vyrovnané,“ sleduje trávníky ve Spojených státech redaktor Českého rozhlasu Pavel Polák a pokračuje:

„Cedule jsou zapíchnuté hned vedle chodníku, aby každý, kdo tady jde - nebo spíš jede - kolem, měl jasno v tom, kterému kandidátovi ta která domácnost fandí. Tohle je pro české oči docela zvláštní pohled, takhle se u nás politická kampaň nevede a volby neprožívají.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební Ameriku reflektuje ve svém Americkém deníku redaktor Českého rozhlasu Pavel Polák

Pro Johna, který má před domem taky ceduli, má Pavel Polák jednoduchou a prostou otázku: Proč ji tam má a proč to vlastně dělá?

„Já si myslím, že tohle ukazuje, co si lidé myslí. A že to může mít vliv i na ostatní, kteří jsou třeba nerozhodnutí. Když uvidí, že tolik lidí podporuje jednoho kandidáta, tak si třeba řeknou: ‚OK, tak já ho půjdou zvolit taky.‘," myslí si John.

Říká také, že v téhle čtvrti lidé respektují, když si někdo vybere odlišného kandidáta, než mají ostatní sousedé. Ne všude ale vládne tolerance. Někde převládají spíše vášně.

Před několika dny vyprávěl skoro padesátiletý Rob, že si dal před dům taky ceduli. Na rozdíl od všech ostatních sousedů si zapíchl do trávníku jméno jiného kandidáta. Prý s ním sousedé přestali mluvit a dokonce se s ním začali hádat a chtěli, aby tu svou ceduli dal pryč. Což Rob, který o sobě tvrdí, že je tvrdohlavý, pochopitelně neudělal.

Dění kolem prezidentských voleb budí dojem, že letošní prezidentské volby vnímají Američané jako velmi důležité, že se jich zkrátka hodně dotýkají. Koneckonců ta volební vášnivost a všechny cedule před domem jsou toho dobrým důkazem.

Pavel Polák, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme