Boj ochrnutého Brita za právo na smrt skončil. Zemřel vyhladověním

Ve Spojeném království zemřel muž, který nedávno prohrál bitvu za možnost podstoupit eutanazii. Tony Nicklinson byl posledních sedm let ochrnutý od krku dolů a po britské justici požadoval, aby dovolila lékařům zbavit ho beztrestně života. Nejvyšší soud před deseti dny jeho žádost zamítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Nicklinson | Zdroj: ČTK

Osmapadesátiletý Tony Nicklinson komunikoval s vnějším světem pouze mrkáním přes manželku.

Tak před pár dny vzkázal i novinářům BBC, že mu výrok nejvyššího soudu zlomil srdce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O otázkách spojených s eutanazií mluvila ve Večerním Radiožurnálu Ingrid Strobachová z Univerzity Karlovy

Muž, který utrpěl devastující paralýzu po mozkové mrtvici během služební cesty do Atén, nemohl ukončit své trápení sám, protože mu fungovalo jenom myšlení. Žádal proto soudce, aby přiznali lékařům právo asistovat při jeho sebevraždě.

Nejvyšší soud se ale usnesl, že navzdory soucitu s trpícím mužem je třeba tak závažné rozhodnutí přenechat parlamentu.

Tonyho život nakonec ukončil zápal plic. Jeho zdraví se rychle zhoršovalo poté, co po oznámení justice odmítal potravu. Policie už oznámila, že úmrtí nebude vyšetřovat.

Nicklinsonův příběh vyvolal nejen emoce, ale i obecnější otázky ohledně eutanazie a práva na dobrovolné ukončení života.

Podle Ingrid Strobachové, která přednáší lékařskou etiku na Univerzitě Karlově v Praze, je dobře, že se podobné případy medializují.

„Případů byla celá řada v Evropě i ve Spojených státech. Je to otázka tradice a je tam také otázka toho, jak se to otevřelo na veřejnosti. V tom se výrazně lišíme od zemí, kde legalizace byla nebo je k ní nakročeno,“ podotýká odbornice.

Jan Prokeš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme