Boj proti novému nádraží ve Stuttgartu nekončí

Debatu kolem stavby nového nádraží ve Stuttgartu označují Němci za jednu z nejvýznamnějších politických událostí pomalu končícího roku. Hlasité, několik měsíců trvající protesty obyvatel švábské metropole přiměly politickou scénu k uspořádání kulatého stolu. Usedly za něj místní politické špičky, zástupci německých drah a část odpůrců projektu. Podobný kulatý stůl se naposledy konal při pádu NDR. Přes počáteční dojem ale protesty proti nádraží patrně nekončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stuttgart. | Foto: Klára Stejskalová

Výsledkem jednání je, že stavba musí projít zátěžovými testy, dráhy musí přijít se zásadními změnami konceptu. S velkou slávou to uvedl zprostředkovatel, jakýsi smírčí soudce, uznávaný osmdesátiletý politik, někdejší ministr Heiner Geissler, který se poslední týdny snažil zmírnit postoje obou stran, uklidnit vášně a dospět k výsledku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším vývoji v kauze nádraží ve Stuttgartu mluvila na Radiožurnálu zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová

A přišel samozřejmě s návrhem, aby do budoucna podobně velké akce, mnohamiliardové projekty, nebyly schvalovány od stolu, ale předcházela jim široká diskuse za účasti veřejnosti.

Předvolební téma

„Chvíli to mohlo vypadat tak, že jednání skončilo smírem a nové futuristické podzemní nádraží se začne stavět. Ovšem odpůrci projektu, zelení, skupina bojující za záchranu zámeckého parku, se cítí výsledkem jednání podvedeni. Mají pocit, že vyjednavač Geisler tím, že stavbu posvětil, nakonec bojoval na straně bádensko-würtemberského premiéra. Koneckonců jsou z jedné politické strany. Proto už dnes dali jasně najevo, že protesty nekončí,“ říká německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová a pokračuje:

„Navíc se tu objevuje další otázka, kdo všechny ty testy, ta nová vylepšení, která už tak nesmírně drahou stavbu prodraží, zaplatí. Takže kauza stuttgartského nádraží, jejíž příběh se začal odvíjet už před 15 lety, nekončí.“

Stuttgart. | Foto: Klára Stejskalová

Kauza se navíc stala předvolebním tématem, volby v této spolkové zemi se budou konat v břenu a teprve po nich bude jasné, jaké nádraží ve Stuttgartu nakonec bude, zda supermoderní podzemní nebo jen nějaké zrekonstruované stávající.

Kancléřka Merkelová už před časem oznámila, že volby v Bádensku-Würtenbersku budou jakýmsi referendem.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme