Boj proti terorismu pokračuje

Americké útoky pokračovaly i v noci na dnešek. Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld, který jedná v Indii, řekl, že teroristická síť Talibanu stále představuje hrozbu pro globální bezpečnost. Americké letectvo včera na několika místech Afghánistánu bombardovalo pozice vládního hnutí Taliban. Spojené státy se tak snaží ulehčit postavení afghánských opozičních sil. Nejintenzívnějšímu náletu byla vystavena severovýchodní fronta u hranice s Tádžikistánem. V této oblasti šlo o nejtvrdší útok za uplynulý týden, na frontu dopadlo přes sto pum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52 | Foto: FAS

Mluvčí opozice uvedl, že u Mazáre Šarífu pokračovaly prudké boje mezi opozičními jednotkami a Talibanem. Vojáci Talibanu ovládli po téměř dvanáctihodinové bitvě část okresu Ak Kupruk. Podle mluvčího opozice chystá Severní aliance protiútok.

Protiteroristická kampaň Spojených států v Afghánistánu zaznamenává určitý pokrok. Po setkání s uzbeckým prezidentem Islamem Karimovem a ministrem obrany Kodirem Gulomovem to řekl americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Šéf Pentagonu ocenil podporu Taškentu, který nabídl svou leteckou základnu v Chanabadu k humanitárním, pátracím a záchranným letům. Podle expertů má Rumsfeld také zájem o využití Uzbekistánu jako základny pro zásobování amerických vojáků v Afghánistánu. Rumsfeld a Gulomov potvrdili, že nemluvili o umístění dalších amerických jednotek v Uzbekistánu. Nehovořilo se ani o tom, zda se bojových misí zúčastní tisícovka amerických vojáků, která už na uzbeckém území pobývá.

Při své následující návštěvě Pákistánu pak Rumsfeld oznámil, že po čtyřech týdnech bombardování už afghánské vládní hnutí Taliban nefunguje jako skutečná vláda. Podle něho Taliban shromáždil veškerou vojenskou sílu, kterou disponuje. Rumsfeld se v Islamabádu setkal s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem. Pákistán poskytl Američanům vzdušný prostor k zabezpečovacím operacím a také tři letecké základny, kde mohou přistávat americké stroje určené k humanitárním a evakuačním letům.

Generální tajemník NATO George Robertson prohlásil, že není jasné, zda za útoky na Spojené státy 11. září stojí bin Ládin sám. Robertson se tak vyjádřil v rozhovoru pro katarskou televizní stanici Al-Džazíra. "Nevíme, zda byl jediným zodpovědným ... protože to byla složitá operace," řekl Robertson. Podle nezávislých pozorovatelů by nejnovější tvrzení Robertsona mohlo naznačovat, že Aliance spěje k rozhodnutí zahájit válečnou kampaň proti některé další zemi, jež poskytuje zázemí teroristům. V této souvislosti se nejčastěji spekuluje o Iráku.

Mezitím vstoupila na afghánské území dalších 1 200 bojovníků z pákistánských kmenů. Podle šéfa pákistánské Strany pro přísné uplatnění islámského práva Muhammada Ismáíla se tak počet pákistánských dobrovolníků, kteří v Afghánistánu chtějí pomáhat Talibanu, zvýšil na 4 400. Ismáíl potvrdil, že bojovníci jsou vybaveni samopaly a dalšími zbraněmi. Pákistánsko-afghánskou hranici překročili v oblasti Badžauru na severozápadě Pákistánu. Skupina má být odvedena do východoafghánského Dželálábádu, kde se připojí k Pákistáncům, kteří překročili hranici v uplynulých dnech.

První stroj přistál na novém letišti, které v afghánském Šerkatu postavila s pomocí Spojených států afghánská opozice. Podle agentury AFP se dvoumotorový letoun po čtvrt hodině opět vznesl do vzduchu. Letiště Šerkat leží nedaleko pandžšírského údolí zhruba 80 kilometrů severně od Kábulu. Asi 30 kilometrů od něj se nacházejí první frontové linie Talibanu. Podle představitele opoziční Severní aliance začala stavba rozjezdové a přistávací dráhy asi před měsícem. Dráha ze štěrku a uježděné hlíny měří přes půl kilometru. Po úplném dokončení na ní budou moci přistávat nákladní letouny typu Hercules C-130 a Antonov s humanitární pomocí a vojenským materiálem.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme