Boj s islamisty je u konce, stáhněte své vojáky, vyzvala Sýrie Američany

Syrské ministerstvo zahraničí vyzvalo USA, aby stáhly svou armádu ze syrského území, když je boj proti Islámskému státu (IS) nyní u konce. USA velí mezinárodní koalici, která proti IS v Sýrii bojuje. Americký ministr obrany James Mattis prohlásil, že USA neodejdou, dokud diplomatická jednání o Sýrii, jež koordinuje OSN, nepřinesou nějaký výsledek.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká stíhačka F/A-18 Hornet | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Američtí vojáci a poradci pomáhají kurdsko-arabské koalici, která vytlačuje IS na sever a východ Sýrie. Kurdové si navíc přejí, aby Američané v Sýrii zůstali a pomohli zabránit střetu Kurdů s provládními jednotkami.

Islámský stát si ze základny u irácké Havídže udělal popraviště. V masových hrobech tam leží přes 400 těl

Číst článek

Američtí představitelé tvrdí, že jsou v kontaktu s Rusy, aby se předešlo střetu obou armád. Rusko bojuje na straně syrské vlády. Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo USA, že boj s terorismem předstírají a Islámskému státu pomáhají.

Nové kolo diplomatických jednání o Sýrii pod patronací OSN se plánuje na 28. listopad a Mattis v pondělí řekl, že mezinárodní protiteroristická koalice ze Sýrie neodejde, dokud tyto rozhovory nepřinesou nějaký pokrok.

„Spojovat přítomnost Američanů v Sýrii s těmito rozhovory je pouze záminka, která má přítomnost Američanů ospravedlnit. Toto spojování je nepřijatelné, protože USA ani jiná země nemohou žádné řešení vynutit vojensky. Jejich přítomnost naopak krizi prodlužuje a komplikuje. Sýrie požaduje okamžité a bezpodmínečné stažení Američanů,“ sdělil v úterý zástupce syrského ministerstva zahraničí citovaný agenturou AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme