Boj s terorismem nad občanská práva, hlásá německý ministr vnitra

V boji s terorismem by v budoucnu nemusel neplatil princip presumpce neviny. S tímto kontroverzním návrhem přišel německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble. Okamžitě tím pobouřil řadu domácích politiků, podle kterých ministr zpochybnil jeden ze základních prvků ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wolfgang Schäuble | Foto: AFP

Není to poprvé, co se ministr Schäuble dostal se svými protiteroristickými metodami na pokraj ústavnosti. Příkladem může být takzvané "online-prohledávání" počítačů podezřelých osob nebo nasazení vojáků bundeswehru uvnitř Německa.

Ministr vnitra v rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Stern tvrdí, že snaha zabránit teroristickému útoku má být přednější, než dodržování presumpce neviny. "To radši necháme teroristy spáchat deset atentátů, než abychom se mýlili v případu jednoho člověka, který snad nic špatného nehodlal podniknout? Podle mého názoru by to bylo chybné," dodal Schäuble.

Ve svém postoji ale zůstává osamocen. Šéfka Strany Zelených Rothová ministra nařkla, že operuje daleko mimo prostor vymezený ústavou. "Základní práva občanů nesmějí být dotčena, i když jde o pokus odvrátit teroristickou hrozbu," přidal se Max Stadler z liberální FDP.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme