Boje na Ukrajině zasáhly i přístavní Mariupol, město hlásí 20 mrtvých

Po Doněcku se dalším ohniskem konfliktu na východě Ukrajiny stalo přístavní město Mariupol. Při ostřelování jeho východních částí zahynulo nejméně 20 lidí a desítky dalších byly zraněny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariupol po ranním ostřelování | Zdroj: Reuters

„Rakety zasáhly civilní obyvatele Mariupole. To svědčí o tom, že se druhá strana neustále snaží udržovat napjatou situaci, ale k otevřenému útoku nemá odvahu. Obrana Mariupole je pevná a máme tam dost sil, které mohou útok zastavit,“ uvedl mluvčí takzvané protiteroristické operace Andryj Lysenko.

Rebelové odpovědnost za útok odmítají. Vedení takzvané Doněcké lidové republiky označilo informace o ostřelování města za otevřené dezinformace a lži.

Podle separatistů jsou jejich pozice od Mariupolu vzdáleny 40 kilometrů. Tvrdí, že povstalci se opevnili ve městě Novoazovsk u ruské hranice a žádnou palbu nevedou.

Podle obránců města se ale pozice protivníka nacházejí jen kilometrů od východního předměstí. Právě odtud podle svědků ráno přiletěly rakety. Na místě už pracují experti mise OBSE i ukrajinské armády.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk chce, aby se vyhrocenou situací na východě zabývala na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN.

Doněčtí povstalci dali na vědomí, že nemají o další mírová jednání zájem a že vojska takzvané doněcké i luhanské republiky jsou připravena k postupu na západ.

Mariupol je považován za bránu ke Krymu. V případě pádu města by se povstalcům otevřela pozemní cesta k autonomnímu ukrajinskému poloostrovu, který Rusko loni v březnu anektovalo.

Proruští povstalci na východě Ukrajiny hrozí, že přestanou brát zajatce

Číst článek

Kyjev tvrdí, že nynější zvýšená vojenská aktivita povstalců je výsledkem armádních dodávek a posílení stavů z Ruska. Moskva toto obvinění odmítla a nadále prohlašuje, že na Donbas rebelům neposílá žádnou vojenskou pomoc a ani vojáky.

Hořící auto na ulici v Mariopolu po ostřelování proruskými rebely | Foto: Reuters

Zvětšit mapu

Vojenská situace na východě Ukrajiny | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Igor Maňour, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme