Boje na východě Ukrajiny nabírají před mírovým jednáním na intenzitě

Ukrajinská armáda prý zahájila ofenzivu proti proruským separatistům u přístavu Mariupol. Povstalci naopak tvrdí, že obklíčili vládní jednotky v oblasti města Debalceva. Analytici se domnívají, že se obě strany snaží získat co nejsilnější pozici před středečním summitem v Minsku, kde se účastníci pokusí dohodnout nové příměří pro východ Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na město Kramatorsk dopadly rakety. Podle prezidenta Porošenka je vypálili povstalci

Na město Kramatorsk dopadly rakety. Podle prezidenta Porošenka je vypálili povstalci | Zdroj: Reuters

Podle zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína je asi nejhorší situace v Kramatorsku.

„Nepotvrzují se zprávy o masivním útoku na přístavní město Mariupol. Alespoň když si otevřu okno, tak není nic strašného slyšet kromě několika vzdálených explozí. Horší je to opravdu na severu,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Mariupolu sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Ukrajinský prezident Petro Porošenko před poslanci prohlásil, že rakety vystřelené separatisty dopadly na štáb protiteroristické operace v Kramatorsku a na přilehlé čtvrti. Sedm lidí zahynulo, desítky dalších byly zraněny.

Na jižní frontě u přístavu Mariupol mají zase podle ukrajinského vojenského vedení navrch příslušníci národní gardy. Při nové ofenzivě se jim prý daří vytlačovat rebely blíž k ruské hranici. Takový výklad situace ale vzbouřenci odmítají.

Separatisté a ukrajinské vládní jednotky se nepřestávají navzájem obviňovat z útočení na civilní cíle, zároveň popírají úspěchy protivníka.

Běloruský Minsk se mezitím chystá na příjezd prezidentů Ruska, Ukrajiny, Francie a také německé kancléřky, kteří se pokusí dojednat mír pro jihovýchodní Ukrajinu. Schůzky se mají zúčastnit i zástupci proruských ozbrojenců z Donbasu.

„Jsou to asi ta nejdůležitější a úplně poslední jednání před další eskalací tohoto konfliktu. Všechny strany do toho vkládají určité své naděje, že se podaří uzavřít příměří,“ myslí si Dorazín.

Podle ruských diplomatických zdrojů se má summit soustředit na vytvoření demilitarizované zóny. Spor se ovšem údajně vede o to, kdo bude dohlížet na její dodržování.


Zvětšit mapu

Martin Dorazín, Jan Prokeš, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme