Boje o čečenský Gudermes

Kolem Gudermesu - druhého největšího města v Čečensku planou boje. Informace o situaci jsou však rozporné. Čečenští bojovníci údajně nad Gudermesem převzali kontrolu, stejně tak i nad městečkem Nožaj-Jurt na jihovýchodě země. Oznámil to povstalecký prezident Aslan Maschadov. Ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na tajné služby tvrdí, že zhruba stovka vzbouřenců v Gudermesu zaútočila na jednotky ministerstva vnitra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ruské agentury Ria-Novosti do města vpadly přibližně čtyři stovky ozbrojenců. Zvláštní zmocněnec prezidenta pro Čečensko Sergej Jastržembski a generální štáb ruské armády ale masivní útok povstalců na Gudermes dementovali.

V reakci Gudermes obklíčily ruské vojenské jednotky obklíčily. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na představitele proruské čečenské vlády. Podle něho skupiny Čečenců v Gudermesu zaútočily na sídlo proruské správy a na stanoviště vojsk ministerstva vnitra. Rusové v bojích ztratili tři vojáky. Počet mrtvých na straně Čečenců není znám. Podle proruské správy armáda a bezpečnostní síly připravují protiútok.

Podle novinářky Petry Procházkové lze dávat útok na Gudermes do souvislosti s děním ve Spojených státech a plánovaným útokem USA na Afghánistán. Jak připomněla pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Čečenské obyvatelstvo je stoprocentně muslimské. A nyní se ocitá ve složité situaci, protože se otevírá diskuse kolem možného konfliktu mezi křesťanským a islámským světem. Čečenci vyjádřili sympatie USA, ale zároveň cítí, že islámská kultura je ohrožena. Petra Procházková si proto dovede představit že se někteří příslušní tvrdé gerily mohou aktivizovat.

Milan Kopp, Petr Voldán, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme