Boje o Irák se přesunují na sever země

V Bagdádu po včerejšímu pádu Husajnova režimu panuje klid. Vojáci americké námořní pěchoty pročesávají mešity a narážejí jen na minimální irácký odpor. Pozornost amerických vojsk se od středu Iráku přesunuje spíš k okrajům země. Spojenecká vojska ovládla na západě město al Qa'im, které leží na klíčové silnici k irácko-syrským hranicím. Vojáci mají zamezit hromadnému přesunu uprchlíků na západ. Na severu země se oddíly kurdské vlastenecké unie dostaly až do města Kirkúk a obsadily ho. Proti tomu následně protestovalo Turecko, které označilo dlouhodobé setrvání kurdských sil ve městě za nepřijatelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddámův režim padl | Zdroj: ČTK

Bagdád už v amerických barvách a klidný

Spojenecké jednotky kontrolují situaci v naprosté většině města. Jak uvedl zpravodaj katarské televize Al Džazíra přímo z Bagdádu, v průběhu noci a rána se ozývalo z jedné ze čtvrtí několik dělostřeleckých výstřelů. Dopoledne se vojáci americké námořní pěchoty v Bagdádu střetli s oddíly jednotek věrných prezidentu Husajnovi. Během půlhodinové bitvy u řeky Tigris zahynul jeden Američan.

Námořní pěchota od časného rána pročesávala severovýchodní oblasti metropole a útočila s použitím děl, minometů a kulometů na vojáky hájící dosud prezidenta Husajna. O vzdušnou podporu se postaraly i bombardéry, které se snažily zasáhnout iráckou protivzdušnou obranu.

V ulicích metropole vládne anarchie. Iráčané rabují obchody a vládní budovy. Rozbouřený dav dnes vyplenil německé velvyslanectví v Bagdádu a tamní francouzské kulturní středisko.

Arabští analytici soudí, že válka je rozhodnuta. Přesto ale zdůrazňují slova amerických představitelů, že do některých iráckých měst spojenecká vojska ještě nevstoupila a že je ještě brzy na vyhlášení vítězství.

Severoirácké ropné centrum Kirkúd je v rukou kurdských bojovníků. Tvrdí to alespoň reportérka BBC, podle které Kurdové obsadili centrum města a místní lidé je vítají. Informaci potvrdil i důstojník z kurdského velitelství. Kirkúk ráno bombardovaly americké letouny B-52. Později do města začaly ze severu proudit jednotky Vlastenecké unie Kurdistánu. Turecko na invazi reagovalo prohlášením, že stálou přítomnost kurdských ozbrojených sil v Kirkúku považuje za nepřijatelnou. Spojené státy následně slíbily Ankaře, že kurdské bojovníky v Kirkúku nahradí jednotkami spojenců. Kurdské zdroje už předtím oznámily, že padlo město Chánikín u hranic s Íránem. Američané ale sever země, kde ještě jsou střediska iráckého odporu, bombardují. Důležité ropné město oblasti Mosul totiž zůstává stále pod kontrolou irácké armády.

Husajn možná emigroval

Irákem a arabským světem se šíří spekulace o osudu prezidenta Saddáma Husajna. Arabští analytici považují zhroucení centrální vlády v Iráku do značné míry za překvapivé. Spojují to také se spekulacemi o osudu iráckého prezidenta Saddáma Husajna a vyvozují, že zřejmě mohlo dojít k dohodě o zastavení bojů a usnadnění postupu spojenců výměnou za odchod iráckého vedení včetně Saddáma Husajna do zahraničí. Jedna z verzí spekulací říká, že Saddám Husajn se skrývá na ruském velvyslanectví v Bagdádu, což ruské ministerstvo zahraničí odmítlo.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Barbora Kroužková, Karel Hanzelka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme