Boje o syrské Aleppo zničily středověké tržiště zapsané na seznamu UNESCO

Při prudkých bojích o syrské město Aleppo shořela velká část historického tržiště v centru města. Středověký bazar je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Požár, který se tam rozšířil, však zničil stovky obchodů a dílen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleppo v roce 2009

Aleppo v roce 2009 | Foto: Eva Vrbová

Majitelé živností a další obyvatelé Aleppa se marně snažili oheň zastavit. Plameny se pod klenutými stropy uliček šířily velmi rychle, protože mnoho obchodů stále mělo historická dřevěná vrata a uvnitř byly uložené stovky tun koberců, textilií a kůží. Místní vodovody jsou navíc poškozené a jiná voda nebyla dostupná.

Předpokládá se, že historický súk zapálila minometná nebo dělostřelecká palba, neví se ale, jestli přišla od vládních jednotek, nebo opozičních rebelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požáru tržiště v Aleppu informoval zahraniční zpravodaj Břetislav Tureček

Povstalci ve čtvrtek ohlásili začátek rozhodující bitvy o Aleppo. Od té doby ve městě naplno zuří nové boje mezi rebely a vládními silami. Státní média tvrdí, že armáda dobyla další dvě čtvrti.

Tržiště v Aleppu bylo místem, které nevynechá asi žádný turista, jenž navštíví Sýrii. Už od středověku bylo město jedním z nejdůležitějších míst na Blízkém Východě a tomu odpovídala i velikost tržiště. Počet krámků, živností a dílen se počítal na tisíce. Proslulé byly staré klenby a dřevěná vrata do jednotlivých obchodů.

Škody mohou přijít i jiných městech. Poškození hrozí podle UNESCO například památkám ve starověké Palmáre. Poničen byl už starý Damašek, v Homsu přišly k újmě mešity a historické domy.

Při bojích na Blízkém Východě památky vždy trpí. Mohou být zasaženy nechtěně, ale často se v nich také ukrývají ozbrojenci.

Břetislav Tureček, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme