Boje o Tikrít se soustředí na palácový komplex, v němž se ukrývají velitelé IS

Irácké pozemní jednotky s pomocí leteckých úderů spojenců dobývají Tikrít. Rodiště bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna vloni v létě obsadili radikálové z hnutí Islámský stát. Jejich porážka by tak znamenala velký úspěch v boji proti džihádistům. Navíc by otevřela cestu k postupu na severoiráckou metropoli Mosul.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácké jednotky obnovily ofenzivu v Tikrítu

Irácké jednotky obnovily ofenzivu v Tikrítu | Zdroj: ČTK

Po zhruba dvoutýdenní pauze, kdy irácké pozemní jednotky spolu se šíitskými milicemi pozastavily pozemní operaci, irácké speciální jednotky obnovily ofenzivu, a to právě díky leteckým úderům.

Poslední zprávy mluví o tom, že irácké síly postupují do centra, zatímco letouny útočí i na severním a jižním předměstí. Postup jednotek komplikují nastražené nálože. Ve čtvrtek se o situaci v Tikrítu osobně přesvědčil irácký premiér Hajdar Abádí.

Mezitím také pokračují nálety spojenců v čele se Spojenými státy, a také iráckých letadel na palácový komplex postavený v době vlády Saddáma Husajna, kde se džihádisté ukrývají. Problémem je, že hnutí Islámský stát v těchto 65 budovách drží vězně.

Bojů se už prý neúčastní šíitské milice

Pozemní operace se ale podle amerického Centrálního velení už neúčastní šíitské milice. Byla to prý podmínka USA, které Bagdád požádal o leteckou pomoc.

Z vyjádření představitelů obou stran, tedy jak Američanů, tak i Íránců, je ale zřejmé, že mezi nimi nepanují přátelské vztahy, i když nyní mají stejného nepřítele - hnutí Islámský stát.

Některé z íránských milicí jsou navíc silně protiamerické, dvě z nich se také údajně na protest proti zapojení Spojených států do leteckých úderů na Tikrít samy z bojů stáhly.

Washington se ale obává, že vliv Íránu v sousedním Iráku by díky postupujícím šíitským jednotkám silně vzrostl. To by pak mohlo vést k dalším sektářským násilnostem v už tak rozdělené zemi.

IS přichází o finanční zdroje

Irácké vedení tvrdí, že dobytí Tikrítu bude začátkem definitivního konce hnutí Islámský stát. Zatím to ale je pouze zbožné přání, i když znovuobsazení Tikrítu iráckou armádou by bylo výrazným úspěchem a otevřelo by cestu na druhé největší irácké město Mosul, které zatím džihádisté ovládají.

Hnutí Islámský stát díky pokračujícím náletům ztrácí půdu pod nohama a přichází i o finanční zdroje. Spojenci provedli už přes 2300 náletů a mimo jiné zničili na 80 tanků a tři stovky vojenských vozidel. Cílem bombardování jsou i ropné rafinerie, které ovládají islamisté a patřily k jejich hlavním zdrojům příjmů.

Na druhé straně jsou ale nadále schopni i ofenzivy, o čemž svědčí těžké boje o syrský Idlíb nebo rozšíření jejich aktivit do Libye či Tuniska.

Islámský stát | Foto: Michal Jindra

Zvětšit mapu

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme