Boje se zbývajícími příznivci Kaddáfího v Libyi neustávají

Ozbrojené síly přechodné libyjské vlády se snaží dobýt poslední města, která zůstávají pod kontrolou stoupenců bývalého režimu plukovníka Kaddáfího. Do jeho rodiště Syrty pronikají vojáci nově vznikajícího státu z východu, narážejí tam ale na tuhý odpor Kaddáfího věrných, stejně jako v pouštním městě Bání Valíd. Bojovníci loajální exdiktátorovi ovládají ještě město Sabha.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžké boje v Bání Valíd. Městem otřásají výbuchy a střelba z kulometů.

Těžké boje v Bání Valíd. Městem otřásají výbuchy a střelba z kulometů. | Zdroj: Reuters

Před branami Syrty se údajně shromáždilo na 900 stovek obrněných vozů provládních sil. Jejich odpůrci ale zřejmě pořád disponují všemožnými typy zbraní. V pobřežním městě je prý situace značně nepřehledná a také hodně nebezpečná hlavně kvůli ostřelovačům rozmístěným na střechách.

Rodící se armáda nové Libye čelí komplikacím i v Bání Valídu, kde se už podruhé dala na ústup poté, co se pokusila město dobýt. Podle propagandy padlé diktatury Kaddáfí dál osobně řídí ozbrojený odpor proti někdejším rebelům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v Libyi rozebral ve Světě o desáté zahraničně politický komentátor ČRo Milan Slezák

V Bání Valídu pak údajně stoupenci Kaddáfího zajali několik zahraničních poradců přechodné vlády. Většina z nich prý pochází z Francie, dva z Británie, jeden z Kataru a jeden z nejmenované asijské země.

Podle zahraničně politického analytika ČRo Milana Slezáka se na překvapujících neúspěších povstalců z posledních dnů projevilo to, že nejsou jednotnou a disciplinovanou silou zvyklou poslouchat.

„A když nemají leteckou podporu NATO, tak se jim bojuje strašně špatně. A ještě k tomu myslím si přistupuje ten fakt, že k těm ostříleným bojovníkům, kteří už mají přeci jenom pár měsíců bojů za s sebou, přibyli na poslední chvíli noví a ti už absolutně odmítají jakékoliv rozkazy,“ upozornil Slezák ve Světě o desáté.

Rozpory ohledně nové vlády

Nesoulad není patrný jenom na bojištích, ale také při formování vlády, kterou se zatím nepodařilo sestavit. Podle britského deníku The Guardian
zřejmě proto, že budoucí premiér je pod tlakem, aby do vlády jmenoval islamisty.

„Za islamistu se dá v Libyi označit kde kdo. Já si myslím, že teď jde spíše o to vyjednávání, kdo dostane jaký post ve vládě. Jde o bývalého předsedu prozatímní vlády Mahmúda Džibríla, zda bude znovu jejím předsedou. On sám řekl, že na spoustě ministerských míst už se shodli, ale na ještě více místech se shodnout nedokázali.“

„ A podle mě je to jasné: je to tlak ze západu, od lidí, kteří osvobodili Tripolis prakticky bez pomoci povstalců z východu a chtějí samozřejmě mít v nové vládě hlavní slovo. A mezi těmi právě jsou i ti islamisté, lidé, kteří byli v minulosti obviňování z toho, že mají vazbu na Al-Káidu,“ vysvětlil Slezák.

Martina Mašková, Jan Prokeš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme