Boje u Tora Bora pokračují

Ozbrojený odpor příslušníků teroristické organizace Al-Káida v oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu se hroutí. Desítky bojovníků se vzdaly aghánským kmenovým silám, dalších 300 se ke kapitulaci údajně chystá. Severní spojenectví pevně odřízlo radikálům ústupovou cestu do Pákistánu. Americké bomardéry pokračovaly v náletech na tuto oblast, kde se brání asi 300 až 1000 bojovníků. Hlas vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina zaregistrovala americká armáda při odposlechu jeho rozhovorů na krátkovlnné vysílačce. Informoval o tom tisk ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52 | Foto: FAS

Pozemním protitalibanským jednotkám pomáhají údery amerického letectva, které za poslední dva dny svrhlo na oblast podzemních jeskyní a tunelů asi 450 bomb. Do labyrintu se ukryli převážně arabští a čečenští ozbrojenci z teroristické sítě Al-Káida. Velení amerických jednotek v Afghánistánu odhaduje, že se v oblasti nachází 300 až 1000 ozbrojenců Al- Káidy.

Spojené státy trvají na tom, aby všichni členové Al-Káidy, pokud přežijí silné bombardování i pozemní útok, stanuli před soudem. Paštúnští vůdci naopak tvrdí, že řada bojovníků z Pákistánu se prostě spletla a chtěla jen pomoci afghánskému lidu v jeho osvobozeneckém boji. Tito lidé prý nemají s teroristy nic společného a podle afghánských tradic jim musí být odpuštěno, protože byli vedeni dobrým úmyslem. Propouštění zajatých členů hnutí Taliban a Al-Káidy je stále častějším jevem a nikdo nemůže prověřit, zda mezi těmi, kterým je odpouštěno, nejsou i členové teroristických skupin.

Američtí spojovací specialisté zachytili v oblasti Tora Bora hlas vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina, jak vydává příkazy svým spolubojovníkům prostřednictvím krátkovlnných vysílaček. Uvádí to americký list The Washington Post. Analýza hlasu na základě srovnání s předchozími záznamy tak prý dokládá, že bin Ládin se skutečně nachází v oblasti jeskynního komplexu.

Mezitím dorazila zpráva, že se v severoafghánském městě Púli Chumrí vzbouřili místní bojovníci. Povstání potlačily oddíly afghánského Severního spojenectví s podporou amerických letadel. Město se snažili několik dnů ovládnout členové klanu Džaffára Naírího. Vzpoura může předznamenávat budoucí potíže prozatimní afghánské vlády. Ta se do čela země postaví příští týden.

Poté, co shlédla nejnovější "video" s Usámou bin Ládinem, si zhruba polovina Američanů (48 procent) přeje, aby byl nejhledanější terorista světa spíše zabit, než zadržen a předán soudu. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na průzkum veřejného mínění, jehož výsledky se objeví v pondělí v americkém týdeníku Newsweek. Asi třetina dotázaných - 33 procent - by naopak nechtěla vidět bin Ládina mrtvého, ale stát před soudem.

Proti válce v Afghánistánu demonstrovaly čtyři desítky lidí na pražském Palachově náměstí. Projevy vyjadřující nesouhlas se zahraniční politikou Spojených států a se zapojením české armády do válečných operací přednesli zástupci převážně levicových sdružení. Mladé komunisty v mrazivém odpoledni oslovil i místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy Václav Exner. Řekl, že vojenské mise do zahraničí by měly vysílat bohatší země, než je Česká republika. Kritizoval, že stát, kterému chybí peníze na školství a zdravotnictví, je připraven vyslat jednotky do Afghánistánu za cenu dalšího zadlužení.

Milan Kopp, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme