Etiopský premiér oznámil ukončení vojenské operace v Tigraji. Súdán žádá o finance na podporu uprchlíků

Etiopská armáda vstoupila do střediska oblasti Tigraj, proti níž bojuje od začátku listopadu. Oznámil to v sobotu etiopský premiér Abiy Ahmed, podle nějž tím vojenská operace proti Tigraji skončila. Vojsko se k půlmilionovému městu Mekele blížilo několik dní a v sobotu ráno je začalo bombardovat.

Addis Abeba (Aktualizováno: 21:20 28. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před boji v etiopské oblasti Tigraj už uprchlo do sousedního Súdánu více než 27 000 lidí | Foto: El Tayeb Siddig | Zdroj: Reuters

Také náčelník generálního štábu armády Birhanu Jula večer oznámil, že vojáci mají pod kontrolou středisko Tigraje.

Ahmed ve svém prohlášení uvedl, že armáda „vstoupila do Mekele, aniž mířila na nevinné civilisty“. Dobytí Mekele je podle premiéra ukončením poslední fáze vojenské operace, která začala 4. listopadu. „Mám potěšení podělit se o informaci, že jsme ukončili vojenskou operaci proti regionu Tigraj,“ uvedl premiér v tweetu.

Jula ve svém prohlášení vysílaném televizí sdělil, že vojáci nyní pátrají po skrývajících se členech Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), což byli protivníci v boji. Nikdo z vedení Tigrajců zatím tyto zprávy nepotvrdil. Ahmed oznámil, že policie nyní hledá tigrajské vůdce. Neoznámil, zda se někteří vzdali.

Ethiopian forces begin offensive on Tigray capital, say a diplomat and Tigray forces leader reut.rs/33rphdU

12:35 – 28. 11. 2020

22 89

Podle premiéra armáda osvobodila ze zajetí TPLF několik tisíc vojáků ze severního velitelství, které sídlilo v Tigraji. Ahmed také sdělil, že nyní federální jednotky kontrolují v Tigraji "letiště, regionální úřady, veřejné instituce a další důležité provozy".

Podle tiskových agentury je severoetiopský stát Tigraj odříznut od světa, takže informace nelze nezávisle ověřit. V minulosti velitelé jednotek v Tigraji vydávali prohlášení odporující těm z Addis Abeby.

Etiopská vláda již v pátek oznámila, že se chystá město dobýt v nejbližších dnech. Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43 000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc.

Agentuře Reuters informaci o útocích na Mekele poslal šéf Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), později ji potvrdilo několik diplomatů. Mluvčí centrální vlády uvedla, že její jednotky nebudou bombardovat civilní oblasti, a dodala, že „bezpečnost Etiopanů v Mekele a ve státě Tigraj je nadále prioritou federální vlády“.

Ničení uprchlických táborů

„Súdán potřebuje 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun) na šest měsíců, aby mohl uprchlíkům poskytnout vodu, přístřeší a zdravotní služby,“ uvedl šéf Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi během návštěvy tábora Um Rákúbá asi 80 kilometrů od hranic s Etiopií.

Today humanitarian agencies have asked for US$147m to help Ethiopian refugees from Tigray and host communities in Sudan for six months.

More than 43,000 have arrived so far, carrying almost nothing.

Their basic needs must be met, with special attention for the most vulnerable.

18:34 – 28. 11. 2020

149 600

Grandi vyzval dárce, aby poskytli prostředky co nejdříve. Každý den hranici z Etiopie do Súdánu přejde 500 až 600 uprchlíků, píše AFP. Podle serveru BBC News tento počet výrazně klesl od chvíle, kdy hranici do Súdánu začali hlídat etiopští vojáci.

V pátek večer nejméně jedna raketa vystřelená z oblasti Tigraje mířila na hlavní město Eritreje Asmaru. Oběti ani škody stále nejsou známé. TPLF, která na Asmaru zaútočila podobnými zbraněmi před deseti dny, se k útoku nepřihlásila a neučinil tak ani nikdo jiný, píše AFP.

Vedení TPLF obvinilo ozbrojené síly Eritreje, že vstupují na území Etiopie, ničí uprchlické tábory v oblasti Tigraje a snaží se odvléct na své území lidi, kteří v minulosti z Eritreje uprchli.

Abyi Ahmed nechce být za krvavého diktátora, bude se snažit o rychlé vítězství, říká afrikanista

Číst článek

Současný konflikt propukl 4. listopadu, kdy premiér Ahmed vyslal do etiopského státu Tigraj armádu poté, co vláda obvinila politickou stranu TPLF z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady.

Informace o průběhu bojů jsou velmi nejasné, protože v regionu je od začátku vojenské ofenzivy přerušeno telefonní a internetové spojení. Podle Reuters již v konfliktu podle neověřených informací přišly o životy tisíce osob, boji trpí také civilní obyvatelstvo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme