Boje v iráckém Nadžafu skončily

Po třech týdnech utichly boje v iráckém Nadžafu. Radikální duchovní Muktada Sadr uposlechl výzvy nejvyššího šíitského duchovního v zemi, ajatolláha Alího Sistáního k příměří a jeho ozbrojenci začali odevzdávat zbraně. Mešita imáma Alího, která sloužila jako bašta rebelů, je ode dneška opět otevřena jen pro poutníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svatyně imáma Alího | Zdroj: ČTK

Příslušníci tzv. Mahdího armády vycházejí z mešity imáma Alího. Sundávají si typické černé uniformy a oblékají civilní oblečení. Místo nich se v posvátném svatostánku pohybují šíitští poutníci. Takový obrázek nabízí dnešní Nadžaf. O smír se zasloužil nejvyšší šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání.

Jak v televizi BBC uvedl předseda světové islámské ligy Muhamad Musáví, postavení Sistáního je totiž neotřesitelné. "Dohoda není vyjádřením souhlasu, byl to ajatolláhův příkaz, který byl také splněn. Lidé se proto nemusí bát, že by boje v Nadžafu znovu vypukly."

Sadr už také předal klíče od mešity. Konec bojů přivítali jak obyvatelé Nadžafu, tak i vláda v Bagdádu. "Už žádný boj - Nadžaf i Kufa se stanou mírumilovnými městy, bez zbraní a bez milicí, uvedl irácký premiér Ajad Aláví."

A jaká bude budoucnost samotného Muktady Sadra? Podle Musávího zřejmě ve vysoké politice. "Jestli si bude přát, může vstoupit do politiky, může také pokračovat ve svých studiích. Co je ale jasné, že milice nebudou moci existovat. Jejich činnost je proti stabilitě Iráku a nikdo tyto milice nechce."

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme