Boje v Kolumbii si vyžádaly další oběti

Boje mezi vojáky a levicovými povstalci v severozápadní Kolumbii si vyžádaly přes sto lidských životů, z toho 55 vojáků a policistů. Ztráty povstalců nebyly zatím vyčísleny, jsou však "velmi četné", pravděpodobně kolem pěti desítek. Oznámila to dnes kolumbijská rozhlasová stanice RCN s odvoláním na vojenské zdroje, podle nichž je dalších nejméně 18 policistů nezvěstných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi 400 příslušníků Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) od středy útočí v severozápadní části země na města Dabeiba a Bagadó. Své útoky zaměřují na policejní kasárna a oficiální úřady, například radnice a úřadovny místních telekomunikačních firem. Podle místních obyvatel povstalci zaujali pozice v ulicích a parcích Bagadó, ničí školy, obchody i obytné domy a čekají na posily. Město leží v tropickém pralese, kam je obtížné vyslat armádní posily.

V jihozápadním departementu Putumayo u hranic s Ekvádorem mezitím zuří boje mezi FARC a ultrapravicovými polovojenskými Kolumbijskými sebeobrannými oddíly (AUC). Tyto boje odřízly celou oblast od okolního světa a místní obyvatelé prchají do sousedního Ekvádoru nebo je armáda evakuuje do metropole a jiných velkých měst. Vojáci do bojů zasáhli ve středu a také vytvořili letecký most pro dopravu 120 tun potravin do oblasti Puerto Asis.

Departement Putumayo východně od centrálního pohoří pokrývají tropické pralesy. S 25.570 kilometry čtverečními rozlohy tvoří jen dvě procenta kolumbijského území, avšak je zde polovina ze 120.000 hektarů plantáží koky - hlavní suroviny pro výrobu kokainu.

Občanská válka v Kolumbii si za 36 let trvání vyžádala přes 130.000 životů, dva milióny Kolumbijců se staly vnitřními uprchlíky a ozbrojenci každoročně unesou v průměru 3000 lidí kvůli výkupnému. Největší a nejstarší povstalecké hnutí FARC vede již téměř rok rozhovory s vládou, avšak příměří mezi oběma stranami uzavřeno nebylo. Podle agentury EFE se v posledních měsících pokoušejí dosáhnout dohody o zastavení nepřátelských akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme