Boje v Kolumbii si vyžádaly další oběti

Boje mezi vojáky a levicovými povstalci v severozápadní Kolumbii si vyžádaly přes sto lidských životů, z toho 55 vojáků a policistů. Ztráty povstalců nebyly zatím vyčísleny, jsou však "velmi četné", pravděpodobně kolem pěti desítek. Oznámila to dnes kolumbijská rozhlasová stanice RCN s odvoláním na vojenské zdroje, podle nichž je dalších nejméně 18 policistů nezvěstných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi 400 příslušníků Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) od středy útočí v severozápadní části země na města Dabeiba a Bagadó. Své útoky zaměřují na policejní kasárna a oficiální úřady, například radnice a úřadovny místních telekomunikačních firem. Podle místních obyvatel povstalci zaujali pozice v ulicích a parcích Bagadó, ničí školy, obchody i obytné domy a čekají na posily. Město leží v tropickém pralese, kam je obtížné vyslat armádní posily.

V jihozápadním departementu Putumayo u hranic s Ekvádorem mezitím zuří boje mezi FARC a ultrapravicovými polovojenskými Kolumbijskými sebeobrannými oddíly (AUC). Tyto boje odřízly celou oblast od okolního světa a místní obyvatelé prchají do sousedního Ekvádoru nebo je armáda evakuuje do metropole a jiných velkých měst. Vojáci do bojů zasáhli ve středu a také vytvořili letecký most pro dopravu 120 tun potravin do oblasti Puerto Asis.

Departement Putumayo východně od centrálního pohoří pokrývají tropické pralesy. S 25.570 kilometry čtverečními rozlohy tvoří jen dvě procenta kolumbijského území, avšak je zde polovina ze 120.000 hektarů plantáží koky - hlavní suroviny pro výrobu kokainu.

Občanská válka v Kolumbii si za 36 let trvání vyžádala přes 130.000 životů, dva milióny Kolumbijců se staly vnitřními uprchlíky a ozbrojenci každoročně unesou v průměru 3000 lidí kvůli výkupnému. Největší a nejstarší povstalecké hnutí FARC vede již téměř rok rozhovory s vládou, avšak příměří mezi oběma stranami uzavřeno nebylo. Podle agentury EFE se v posledních měsících pokoušejí dosáhnout dohody o zastavení nepřátelských akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme