Boje v Libyi pokračují ve městech, která drží přívrženci svrženého Kaddáfího režimu

Vojáci nové přechodné vlády v Libyi se zatím neúspěšně pokusili dobýt pouštní město Bání Walíd, jednu ze tří (nebo čtyř) posledních bašt svrženého režimu plukovníka Kaddáfího. Při postupu k centru města, které leží asi devadesát kilometrů na jihovýchod od Tripolisu, se někdejší rebelové proti Kaddáfího režimu setkali s tuhým odporem ozbrojenců věrných bývalému diktátorovi. Jeho odpůrci se proto vzápětí raději stáhli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roztržená fotografie Muammara Kaddáfího | Zdroj: ČTK

Při průniku do Bání Wálíd na stoupence nového libyjského vedení totiž čekala palba ze samopalů a raketová smršť. Podle Kaddáfího loajalistů zaplatil nepřítel za pokus o ofenzívu životy mnoha bojovníků.

Zprávy lze těžko ověřit, každopádně se ale zdá, že přívrženci svrženého a uprchlého vládce mají pořád nezanedbatelnou bojovou sílu. Podle jejich názoru bude válka pokračovat a definitivní vítězství někdejších rebelů tak může být ještě daleko.

Nebojuje se jen u Bání Wálíd, ale také u Kaddáfího rodiště kolem Syrty. Mezitím OSN dalo požehnání novému vedení k tomu, aby zastupovalo Libyi na Valném shromáždění a zmírnilo sankce uvalené na předchozí režim, aby usnadnilo přechodné vládě přístup k penězům.

Jan Prokeš, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme