Boje v Makedonii neutichají

Boje makedonských vojsk s albánskými povstalci u Kumanova a Tetova pokračují v neztenčené síle navzdory společné snaze makedonských politických vůdců a vysokého představitele Evropské unie Javiera Solany zabránit další eskalaci konfliktu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na severovýchodě země ovládli ozbrojenci z Národní osvobozenecké armády obec Aračinovo pouhých 12 kilometrů od Skopje. Z oblasti už podle vysoké komisařky OSN uprchlo za poslední dva dny do sousedního Kosova na 7 tisíc makedonských Albánců. O řešení současné výbušné situace jednal včera ve Skopje Javier Solana odpovědný za zahraniční politiku Evropské unie. Podle něj předběžný mírový plán prezidenta Borise Trajkovského podpořily všechny hlavní politické síly v zemi. Plán mimo jiné počítá s přestavbou ozbrojených sil a urychlením ekonomických reforem, obsahuje však také podněty, které mají albánské povstalce přesvědčit ke složení zbraní. Separatisté však požadují přímé rozhovory s vládou.

Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica se vyslovil proti federalizaci Makedonie. Kritizoval také Západ za jeho jednostranný přístup a zdůraznil, že výbuch extremismu a terorismu v Makedonii vůbec nijak nesouvisí s dodržováním lidských práv. Albánská gerila podle něj sleduje teroristické cíle a chce, kromě jiného, kontrolovat centra organizovaného zločinu. Právě v Aračinovu se má soustřeďovat výroba drog.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme