Boje v Makedonii neutichají

Boje makedonských vojsk s albánskými povstalci u Kumanova a Tetova pokračují v neztenčené síle navzdory společné snaze makedonských politických vůdců a vysokého představitele Evropské unie Javiera Solany zabránit další eskalaci konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na severovýchodě země ovládli ozbrojenci z Národní osvobozenecké armády obec Aračinovo pouhých 12 kilometrů od Skopje. Z oblasti už podle vysoké komisařky OSN uprchlo za poslední dva dny do sousedního Kosova na 7 tisíc makedonských Albánců. O řešení současné výbušné situace jednal včera ve Skopje Javier Solana odpovědný za zahraniční politiku Evropské unie. Podle něj předběžný mírový plán prezidenta Borise Trajkovského podpořily všechny hlavní politické síly v zemi. Plán mimo jiné počítá s přestavbou ozbrojených sil a urychlením ekonomických reforem, obsahuje však také podněty, které mají albánské povstalce přesvědčit ke složení zbraní. Separatisté však požadují přímé rozhovory s vládou.

Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica se vyslovil proti federalizaci Makedonie. Kritizoval také Západ za jeho jednostranný přístup a zdůraznil, že výbuch extremismu a terorismu v Makedonii vůbec nijak nesouvisí s dodržováním lidských práv. Albánská gerila podle něj sleduje teroristické cíle a chce, kromě jiného, kontrolovat centra organizovaného zločinu. Právě v Aračinovu se má soustřeďovat výroba drog.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme