Boje v Makedonii se přenesly do ulic Tetova

Po celou noc pokračovala v makedonském Tetovu dělostřelecká palba. Vládní jednotky ostřelovaly také pozice albánských povstalců v okolních horách. Ulice města byly v noci liduprázdné, protože premiér Ljubčo Georgijevski vyhlásil zákaz nočního vycházení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makedonská vláda ujistila, že je rozhodnuta podniknout rázné kroky proti albánským extremistům, o nichž je Skopje přesvědčeno, že většinou přišli ze sousedního Kosova.

V Rusku sílí hlasy kritizující akce albánkých extremistů na hranicích s Makedonií. Rusko ale nesouhlasí ani s postojem západních zemí k balkánské krizi a kritizuje i nerozhodnost sil KFOR. Prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že se situace na kosovsko-makedonské hranici vymkla kontrole, odstartovalo další kritické názory. Ruský prezident také řekl, že mezinárodní společenství by mělo použít síly, aby zabránilo rozšíření makedonského konfliktu.

Ministerstvo obrany požaduje přijetí kroků, které by vedly k odzbrojení oddílů kosovských separatistů. Podle náčelníka odborů mezinárodních vztahů ministerstva generálplukovníka Leonida Ivašova jiná cesty ke stabilizaci situace není. Ruské jednotky v mezinárodních silách včetně účasti při demilitarizaci Kosova. Ivašov ve svém vystoupení kritizoval nerozhodnost sil KFOR a označil za chybné dlouhodobé odstranění Bělehradu od procesu řešení krize. „Podle všeho kdosi v NATO spoluorganizuje permanentní krizi v Jugoslávii," tvrdí představitel ruského ministerstva obrany Leonid Ivašov.

Zvláště prudké srážky byly včera hlášeny ve čtvrti Teca, kde hořelo několik domů. Slyšet prý byly silné exploze v blízkosti samého centra tohoto druhého největšího makedonského města. Makedonský premiér Ljubčo Georgijevski oznámil nová opatření v souvislosti se snahou zlomit odpor rebelů. Vedle nasazení těžkých zbraní mezi ně patří i zákaz nočního vycházení a omezení pohybu v Tetovu, a to s platností od nedělního večera.

Makedonie nemůže podle prezidenta Václava Havla zůstat osamocena v boji proti albánským separatistům. Prezident Havel je toho názoru, že je jí třeba dát plnou a naprostou podporu. Myslí tím podporu politickou, psychologickou, technickou a v určitém smyslu i vojenskou, přinejmenším z té strany kosovské.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme